منو
 کاربر Online
1025 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 11 شهریور 1391 [15:33 ]
  شواهدی مبنی بر نابودی یک سیاره توسط ستاره اش برای نخستین بار کشف شد
 

تیمی بین المللی از ستاره شناسان، نخستین مدرک را مبنی بر نابودی یک سیاره به وسیله ستاره اش کشف کردند. شواهد نشان می دهد که سیاره گم شده، توسط ستاره اش (که یک ستاره پیر بوده و به غول سرخ تبدیل شده) بلعیده شده است.
الکس ولسکزن گفت: `وقتی که در حدود 5 میلیارد سال دیگر خورشید به غول سرخ تبدیل شده و تا مدار زمین گسترش یابد، سیارات داخلی منظومه خورشیدی ما هم به سرنوشت مشابه این سیاره بلعیده شده دچار خواهند شد.`
همچنین اخترشناسان سیاره پرجرمی را که در مدار بیضوی عجیبی به دور همان غول سرخ می گردد، کشف کرده اند. این ستاره که BD+48 740 نام دارد، پیرتر از خورشید بوده و شعاع آن 11 برابر شعاع خورشید است.
ولسکزن و اعضای دیگر تیم، مونیکا ادمو و دیگر منجمین، زمانی که داشتند از تلسکوپ هابی_ابرلی (Hobby_Eberly) برای مطالعه ستاره های پیر و جستجوی سیاراتی که پیرامون آنها در گردش هستند، استفاده می کردند شواهدی مبنی بر نابودی یک سیاره گم شده یافتند. این مدرک به ترکیبات شیمیایی عجیب این ستاره و مدار بیش از حد بیضوی سیاره بازمانده مربوط می شود.
ادمو می گوید: `آنالیزهای دقیق طیف سنجی ما نشان می دهد که این غول سرخ، به طور غیر عادی، محتوی مقادیر زیادی لیتیوم (عنصر کمیابی که عمدتاً طی انفجار بزرگ در حدود 14 میلیارد سال پیش به وجود آمد) است. ` لیتیوم به آسانی در ستاره ها نابود می شود به همین دلیل است که وجود مقادیر زیادی لیتیوم در این ستاره پیر، غیر عادی است. ولسکزن اضافه کرد: `به جز انفجار بزرگ، نظریه پردازان موارد معدودی را تشخیص داده اند که تحت آن، لیتیوم در یک ستاره تشکیل شود. در مورد BD+48 740، وجود لیتیوم، احتمالاً مربوط به سیاره ای است که با آن برخورد کرده است`.
مدرک دومی که اخترشناسان مبنی بر برخورد یک سیاره با این ستاره یافته اند، مدار به شدت بیضوی سیاره تازه کشف شده این ستاره است که جرم آن 1.6 برابر مشتری است. نیدزیلسکی می گوید: `ما کشف کردیم که این سیاره در مداری به دور ستاره اش می گردد که باریکترین بخشش تنها کمی پهن تر از مدار مریخ است ولی در دورترین نقطه اش، بسیار گسترده تر است. چنین مدارهایی در سیستم ها سیاره ای به دور ستاره های تکامل یافته غیر معمول است. در واقع مدار این سیاره، بیضوی ترین مداری است که تا کنون کشف شده است`. از آنجایی که اندرکنش های گرانشی بین سیارات، مسئول چنین مدارات عجیبی هستند، اخترشناسان فکر می کنند، سقوط سیاره ای گم شده بر روی این ستاره (پیش از اینکه به غول سرخ تبدیل شود)، به طور ناگهانی به این سیاره انرژی وارد کرده و آن را به مداری با کشیدگی زیاد پرتاب کرده است.
ترجمه شده از : Science daily
تصاویر از : universetoday


تصویر
تصویر

  امتیاز: 0.00