منو
 صفحه های تصادفی
روشهای مبارزه
مستزاد
پیامبر اکرم و اعزام خالد بن ولید به سوی دومه الجندل
ائمه معصومین علیهم السلام مظهر تام اسماء و صفات حق اند
ولادت امام علی علیه السلام
مقام همسر امام حسن عسگری علیه السلام از دیدگاه رسول الله صلی الله علیه و آله
پاسخ امام هادی علیه السلام به متوکل
معاویه و برادر حرامزاده
نکات ایمنی و سلامت
بادام زمینی اسپانیایی
 کاربر Online
1567 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 09 شهریور 1391 [04:40 ]
  آیا شهاب سنگها، جواب نهایی برای تعیین سن زمین را در اختیار ما قرار می گذارند؟ (قسمت سوم)
 

در اینجا ابتدا به بررسی چندین روش اولیه که برای تخمین سن زمین در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است، پرداخته و در انتها یکی از روش صحیح بیان می شود:
یاد آوری می شود به جز روش های 6و 7 بقیه روش ها دقیق نبوده و در نتیجه با استفاده از آنها نمی توان سن زمین را به درستی تعیین کرد.

4- شوری اقیانوسها:
در سال 1715 اخترشناس مشهور، ادموند هالی پیشنهاد کرد که احتمالاً از روی شوری اقیانوس ها می توان عمر سیاره زمین را تخمین زد. هالی مشاهده کرد که دریاچه ها و دریاها که با جریان های آب تغذیه می شوند به طور مداوم نمک بیشتری دریافت می کنند که بعدها پس از اینکه آب تبخیر شد، این نمک ها برجای می مانند. در طول زمان آب شور و شورتر شده و امکان تخمین مدت زمان این فرایند را فراهم می کند. زمین شناسان گوناگونی از این روش برای تخمین عمر زمین استفاده کرده و عمر آن را 80 تا 150 میلیون سال تخمین زدند. این روش هم نواقصی داشت زیرا دانشمندان متوجه نبودند که فرایندهای زمین شناسی هم نمک را از آب استخراج می کنند.

5. مدار ماه:
یکی از نظریات این بود که ممکن است ماه از زمین تشکیل شده باشد سپس به آرامی در فضا حرکت کرده تا به مکان کنونی اش رسیده است. طبق نظریه شکافت، سرعت بالای زمین باعث شد تا تکه ای از آن جدا شده و در فضا به چرخش درآید. طبق محاسبات 56 میلیون سال طول کشید تا ماه به فاصله کنونی اش از زمین برسد. امروزه ما می دانیم که احتمالاً علت به وجود آمدن ماه برخوردی بوده که میلیاردها سال پیش میان جرمی به اندازه مریخ، و زمین رخ داده است.

  امتیاز: 0.00