منو
 کاربر Online
975 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 19 مرداد 1391 [15:42 ]
  چرا زمین آب بیشتری ندارد؟
 

حدود 1% زمین آب است. از نظر دانشمندان عجیب است، چون بر اساس مدل های معمول شکل گیری منظومه خورشیدی، آب بیشتری باید روی زمین باشد. پس این پرسش مطرح می شود که: چرا زمین اینقدر خشک است؟
با توجه به مطالعات انجام شده، توسط موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور، پاسخ را باید در برف یا به عبارت بهتر در، خط برف، جستجو کرد. خط برف، ناحیه ای در درون یک سیستم سیاره ای است که در ورای آن، دمای هوا به اندازه کافی سرد هست تا آب به یخ تبدیل شود. در منظومه خورشیدی ما، خط برف، در حال حاضر در میان کمربند سیاره ای (بین مدار مریخ و مشتری) قرار دارد. بر اساس این مدل معمول، هنگام تکامل منظومه خورشیدی در 4.5 میلیارد سال پیش، خط برف به خورشید نزدیک تر بوده است. اما اگر حقیقتا این گونه بوده باشد، زمین باید مقدار یخ بیشتری (و در نتیجه آب بیشتر) را در زمان شکل گیری اش جمع آوری می کرد و به یک دنیای آبی واقعی تبدیل می شد که به جای تقریبا 1%، بایستی 40% جرم آن را آب تشکیل می داد.
طبق مطالعات انجام شده توسط اخترفیزیکدانان انستیتو علمی تلسکوپ فضایی، ربکا مارتین و ماریو لیویو، در مدل های آنها، زمین هرگز درون این خط نبوده است؛ در عوض داخل محدوده گرمتر و خشک تری درون خط برف (محصور شده با خط برف)، به دور از یخ مانده است.
لیویو می گوید: `بر خلاف مدل استاندارد Accretion_ disk، در آنالیزهای ما، خط برف هرگز وارد مدار زمین نمی شود و در عوض در فاصله ای از خورشید قرار می گیرد که از مدار زمین دور است و این قضیه توضیح می دهد که چرا زمین یک سیاره خشک است`.
ترجمه شده از سایت : Universetoday


تصویر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 09 شهریور 1391 [05:38 ]
  واقعا زمیت آب بیشتری ندارد
 

سلام
واقعا وقتی برای اولین بار خواندم هنگ کردم. چون فکر می کردم کاملا اشتباه نوشتید. همه جا نوشته و همه هم می گویند که سه چهارم زمین آب است. این که نوشتید حدود یک درصد کره زمین آب است شوکه ام کرد. رفتم دنبال تحقیق در مورد این موضوع و تازه فهمیدم که منظور شما چیست. البته در جستجویی که تا الآن انجام دادم به این نتیجه رسیدم که میزان آب نسبت به کره زمین، کمتر از 1% است. امیدوارم در مورد این نتیجه ای که رسیدم خیلی به اشتباه نرفته باشم. متشکرم
رضایی. تهران

  امتیاز: 0.00