منو
 کاربر Online
1002 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 13 مرداد 1391 [11:25 ]
  دیدن ماه در شب، فکر می کنم اشتباه گفتید- پاسخ
 

دانش آموز گرامی جناب آقای رامین محمدی
با سلام
از اینکه مطالب علمی را پیگیری می کنید بسیار خوشحالم هستم. در واقع کار دانشمندان نیز همین است. آنها با دقت به محیط پیرامون خود نگاه می کنند. پدیده هایی که نظر آنها را به خود جلب نماید را مورد بررسی قرار می دهند. اگر در بررسی اولیه پاسخ قانع کننده ای نیابند، در بیشتر موارد آن را به شکل یک سوال مطرح می کنند و به دنبال پاسخ می روند. معمولا با توجه به تجربه خود، یک پاسخ اولیه نیز به سوال خود می دهند و سپس برای اثبات پاسخ خود به دنبال تحقیق و پژوهش می روند. در انتها یا پاسخ خود را اثبات می کنند که در این صورت پاسخ صحیح را یافته اند و یا پاسخ خود را نقض می کنند که در این صورت بایستی پژوهش را مجدد آغاز کنند.
شما نیز همین کار را انجام دادید. برایتان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم در کارهای علمی صبور و پایدار باشید.
دوست من، شما درست گفتید. من هم درست گفتم. من در مورد گردش ماه به دور زمین گفتم. تغییر در این حرکت معمولا شب به شب قابل مشاهده با چشم است. البته با دستگاه های دقیق، در زمانهای کوتاه نیز این حرکت قابل اندازه گیری نیز است. حرکت واقعی ماه به دور زمین، از سمت غرب به سمت شرق است. اما در مورد میزان این جابجایی: ببینید، تصور کنیم که ماه در هر 30 شبانه روز، یک دور کامل، یعنی 360 درجه را به دور زمین می گردد. اگر 360 درجه را تقسیم بر 30 شبانه روز کنیم، عدد 12درجه حاصل می شود. یعنی ماه در هر شبانه روز 12 درجه به دور زمین گردش می کند، حال اگر 12درجه را در 30 شبانه روز ضرب کنیم، ماه در هر 30 شبانه روز، 360 درجه یا یک دور کامل را به دور زمین خواهد پیمود ( اعداد حقیقی ماه به دور زمین کمی با این اعداد متفاوت است و این اعداد جنبه مثال دارد).
شما نیز درست گفتید. زیرا شما و پدر بزرگوارتان که دیشب به مشاهده ماه پرداختید، حرکت ماه را خیلی سریع و از سمت شرق به سمت غرب مشاهده کردید. دوست گرامی من، آنچه را که شما مشاهده کردید، در واقع حرکت حقیقی ماه نبوده است. بلکه ظاهری ماه یا حرکت چرخشی زمین به دور خودش بوده است. مشابه این حرکت را دقیقا خورشید در روز انجام می دهد. خورشید صبح از شرق طلوع می کند و به سمت غرب حرکت می کند و هنگام غروب در افق مغرب ناپدید می شود. در اینجا خورشید حرکت شرق به غرب را ندارد بلکه این حرکت چرخشی زمین به دور خودش است که این مشاهده را به نمایش می گذارد. در واقع حرکت حقیقی خورشید (در زمین مرکزی) نیز از سمت غرب به سمت شرق است. پس همانطور که می بینید، ما در طول یک شب یک حرکت ظاهری از ماه می بینیم که از سمت شرق به سمت غرب است و یک حرکت حقیقی از ماه می بینیم که از سمت غرب به شرق است ( دیدن این حرکت نیاز به دقت یا دستگاه ها اندازه گیری دارد). البته حرکت ظاهری ماه، همانطور که خودتان نیز گفتید بسیار زیاد است. زیرا زمین در 24 ساعت یک دور، به دور خودش می چرخد و یا 360 درجه را در 24 ساعت طی می کند. اگر 360 درجه را تقسیم بر 24 کنیم که یک شبانه روز است، آنگاه عدد 15 حاصل می شود یعنی حرکت ظاهری ماه در هر ساعت 15 درجه است در حالی که حرکت حقیقی ماه در یک شبانه روز حدود 12 درجه بود و یا به قولی حرکت ظاهری ماه در یک ساعت بیشتر از حرکت واقعی ماه در یک شبانه روز است. امیدوارم این دو حرکت ماه را خوب مشاهده و بررسی کنید و چنانچه سوالی داشتید بپرسید.

  امتیاز: 0.00