منو
 کاربر Online
616 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  جمعه 30 تیر 1391 [08:07 ]
  ده راه افزایش طول عمر لپتاپ
 

بسیاری از افرادی که دارای رایانه شخصی قابل حمل هستند، به طور صحیح از آن استفاده نمی کنند و نحوه برخورد صحیح با لپتاپ را نمی دانند. به همین دلیل با خرابی های زودرس، کاهش عمر مفید و کاهش سرعت مواجه می شوند. در این مقاله قصد داریم تا عادت های اشتباه افراد در استفاده و نگه داری از لپتاپ ها را بیان کنیم و راه حل هایی پیشنهاد کنیم تا با افزایش سطح آگاهی و عملکرد لپتاپ ها، طول عمر آن ها را بالاتر ببریم.

۱- بیشتر لپتاپ های موجود، دارای سیستم عامل های اصلی هستند. لپتاپ هایی که دارای سیستم عامل ماکروسافت ویندوز هستند شماره سریالی اختصاصی دارند که فقط می توان همین لپتاپ را با آن ثبت قانونی کرد. این شماره سریال در پشت بدنه هک شده است. این شماره سریال ۲۵ رقمی را به همراه شماره سریال لپتاپ، سری ساخت، مدل طراحی و تمامی شماره هایی را که به نظرتان مهم هستند را در جایی یادداشت کنید تا در صورت مخدوش شدن شماره ها، آن ها را از دست ندهید.

۲- سعی کنید از نرم افزارهای رجیستر شده و اصل استفاده کنید. با صرف هزینه ای بیشتر سلامت لپتاپ خود را به تضمین کنید. همان طور که می دانید در ایران به طور کامل قانون کپی رایت رعایت نمی شود و بیشتر نرم افزارهای موجود قفل شکسته اند و کارایی حقیقی خود را ندارند و احتمال صدمه زدن به سیستم عامل شما را دارند. این گونه نرم افزارهای قفل شکسته تمامی امکانات حقیقی نرم افزار را ندارند و یا اگر هم داشته باشند به طور ناقص کار می کنند چون بیشتر نرم افزارها با ثبت قانونی تمامی امکانات خود را در اختیار کاربران قرار می دهند.


۳- نرم افزارهای خود را بروز نگه دارید. با بروزرسانی مداوم نرم افزارهای سیستم خود، هم از امکاناتی بیشتر که نسخه جدیدتر ارائه می کنند، بهره مند می شوید و هم حفره های امنیتی را بر طرف می سازید. این کار باعث افزایش امنیت سیستم عامل و پایداری بیشتر می شود.

۴- از نصب نرم افزارهای گوناگون و مشابه و غیر ضروری جدا خود داری کنید. این کار فقط باعث اشغال کردن فضا، کاهش سرعت سیستم و کاهش پایداری سیستم می شود و البته فشار زیاد بر روی هسته لپتاپ. در زمانی که در اینترنت در حال جست و جو هستید ممکن است با پیام هایی مبتنی بر نصب نرم افزارهایی مواجه شوید که جدا توصیه می شود از دریافت و نصب آن ها خودداری کنید. مگر آنکه از وبسایتی مطمئن و با اعتبار پیامی دریافت کنید.


۵- نرم افزارهای بهبود سازی زیادی برای برگرداندن تنظیمات رجیستری به حالت اولیه و پاکسازی فایل های بی مصرف هستند. یکی از آن ها را نصب کنید و البته با اجرای مداوم آن (هفتگی) سلامت سیستم عامل خود را تضمین کنید.

۶- هارد دیسک تنها دستگاه مکانیکی داخلی رایانه ها می باشد و امکان بروز اشکال برای آن ها به نسبت بسیار ببیشتر است. خرابی هایی مانند بدسکتور، پراکندگی داده ها و … . با استفاده از نرم افزارهای مختلف یا خود سیستم عامل هر ماه یکبار هارددیسک خود را Defragment کنید تا از پراکندگی داده ها جلوگیری کنید و هم سرعت سیستم را بالا ببرید و هم طول عمر هارددیسک را افزایش دهید.

۷- اگر از لپتاپ خود همیشه استفاده می کنید، هیچ گاه آن را در طول روز زیاد روشن خاموش نکنید. با روشن شدن لپتاپ برق اولیه ای که وارد لپتاپ می شود، در دراز مدت باعث صدمه زدن به اجزای رایانه می شود. پس توصیه می شود که آن را موقتا به حالت Sleep یا Hibernate در بیاورید و پس از اتمام کار در طول روز حتما به سیستم استراحت داده و آن را خاموش کنید.

۸- از زیاد باز و بسته کردن درب لپتاپ جدا خودداری کنید. اگر عادت دارید از لپتاپ خود مداوم استفاده کنید، سعی کنید درب آن را باز و بسته نکنید چون در دراز مدت به درب و صفحه نمایش صدمه می زند. آن را در جایی مطمئن و به دور از اشیای نوک تیز قرار دهید و صفحه را در مدتی که استفاده نمی کنید خاموش کنید.

۹- نور صفحه را در حالت های مختلف، درست تنظیم کنید. به هنگامی که باتری به برق وصل نیست، نور را کمتر از حد میانگین و هنگامی که لپتاپ را به برق وصل کرده اید کمی بیشتر از حد میانگین قرار دهید. توصیه می شود هیچ گاه نور را تا آخرین درجه زیاد نکنید چون هم باعث خستگی چشم و هم باعث کمتر شدن شفافیت LCD طی مدتی می شود.

۱۰- با پاک کننده های مخصوصی که فقط برای صفحه های LCD هستند، نمایشگر لپتاپ را تمیز کنید و از دستمال های نرم و بدون پرز استفاده کنید. این کار را هر دو یا سه روز یکبار حتما انجام دهید و عمر و شفافیت نمایشگر خود را بالا ببرید. اما قبل از پاک کردن، سعی کنید گرد و غبار را از روی صفحه پاک کنید و سپس از مواد شوینده استفاده کنید. همچنین تحقیقات نشان داده است گرد و غباری که بر روی صفحه نمایشگر وجود دارد، باعث سر درد و در دراز مدت، سرطان های مختلفی را برای انسان به وجود می آورد. پس حتما پاک سازی نمایشگر را دائما با مواد شوینده مخصوص تکرار کنید.

  امتیاز: 0.00