منو
 کاربر Online
2103 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 27 تیر 1391 [07:21 ]
  عبور سیاره ناهید از مقابل خورشید- قسمت پنجم: تحصیلات آکادمیک نجوم در دانشگاه باندونگ، اندونزی
 

تحصیلات آکادمیک نجوم در دانشگاه باندونگ برای علاقه مندان به علم نجوم و ستاره شناسی که می خواهند در سطوح دانشگاهی با این علم آشنا شوند، شامل سه سطح، لیسانس و فوق لیسانس و دکترا می باشد. با توجه به بازدید از دانشکده اخترفیزیک دانشگاه باندونگ و صحبت با اساتید و کاتالوگهای موجود در دانشگاه، در مورد هر کدام از این سطوح به طور خلاصه توضیح می دهم.
مدرک لیسانس
ستاره شناسی شاخه ای از علم است، جایی که در آن فیزیک و ریاضی برای ارائه توصیف علمی از پدیده ها و اجرام گوناگون آسمانی و خود جهان در مقیاس بزرگ، تا حد نهایت کاربرد و با چالشهایشان رو به رو می شوند. اخترشناسی، زمینه فعالی از علم است که به سرعت در سراسر جهان در حال پیشرفت است. برنامه مطالعاتی نجوم FMIPA_ITB از طریق برنامه های دوره لیسانس و فارغ التحصیلی، منابع انسانی را آماده می کنند که می توانند با کمکهای فعالانه به توسعه بدنه علمی نجوم، نقش مهمی را در گسترش آن در اندونزی ایفا کنند. برنامه های دوره لیسانس که با امکانات و زیرساختهای مناسب پشتیبانی می شود، فارغ التحصیلانی را ارائه می دهد که پایه علمی قوی در علوم طبیعی داشته، چشم انداز مترقی و سازگار پذیری نسبت به زمینه های کاربردی مربوطه دارند و در کل همیشه آماده کمک به توسعه علم و تکنولوژی هستند. پنجاه سال تجربه در زمینه آموزش نجوم نشان داده است که فارغ التحصیلان رشته نجوم نه تنها قادر به اخذ مدارج بالاتر در این رشته یا در زمینه هایی که به طور نزدیک با آن مرتبط است می باشند، بلکه در عرصه کاری هم صرفنظر از رشته کاری با عملکرد خوب و بدون هیچ مشکلی، خود را با آن سازگار می کنند. این امر در درجه اول به کمک برنامه آموزشی و روند اجرایی آن امکان پذیر شده است که الگوی اندیشه، استدلال و سپس روش شناسی کار که منطقی، سازمان یافته، مترقی و سازگار پذیر است را در ذهن هر یک از دانشجویان ایجاد می کند.
مدرک فوق لیسانس
در مقطع فوق لیسانس، این برنامه به دو گرایش تقسیم شده است: اخترفیزیک و آموزش توسعه نجوم. مورد اول بیشتر با مطالعه عمیق موضوعات اخترفیزیک در ارتباط بوده و مستقیما ادامه برنامه مقطع لیسانس است، در حالی که مورد دوم بیشتر مربوط به توسعه موضوع اصلی نجوم در زمینه آموزش می باشد. همچنین مورد دوم می خواهد با کند و کاش در پیشرفتهایی که در سراسر جهان در زمینه اخترشناسی حاصل شده است و از طریق مطالعه بر روی الزامات پیشرفت و تحت تاثیر قرار دادن جامعه نجوم و در کل عموم مردم، سیستم پشتیبانی برای توسعه آن ایجاد کند.
مدرک PHD
برنامه دکترا مبنی بر تحقیقات نجومی است. کاندیداهای دکترا، تحقیقاتی را انجام می دهند که در پایان نامه شان گرد هم می آید و این نتایج (کارهای پژوهشی اصلی) کمکی در جهت حرکت رو به جلوی نجوم خواهد بود. در نهایت با پیشرفت اخترشناسی، به دلیل کارهای تحقیقاتی انجام شده در آن، طبیعتش به عنوان یک علم و تعامل آن با عناصر گوناگون است که همه دست به دست هم داده اند تا نجوم به عنوان یکی از زمینه های علم توسعه یابد. همچنین از آنجایی که اخترشناسی ریشه در تمدن و فرهنگ بشری دارد با جهانی شدن آنها، در سراسر جهان گسترش می یابد.
غلامحسین رستگارنسب
دبیر انجمن نجوم سایت رشد

  امتیاز: 0.00