منو
 کاربر Online
941 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 22 تیر 1391 [10:20 ]
  صدای اسرار آمیز شفق های قطبی
 

افسانه ها و داستانهای قدیمی زیادی درباره صداهایی که شفق های قطبی تولید می کنند وجود دارد، اما معمولا این گزارش ها، مبنی بر شنیدن صداهای شفق های قطبی به عنوان تخیلات و توهمات تلقی می شد. اما محققان در Fineland در یک سایت رصدی شفق قطبی، میکروفن هایی را برای ثبت صدای شفقها قرار داده اند و در طول 12 سال گذشته، صدایی مانند دست زدن را ثبت کرده اند که در زمان های معین، یعنی وقتی که شفقهای قطبی در آسمان هستند، شنیده می شود.
در گذشته محققان بر این باور بودند که چون فاصله شفقهای قطبی از ما زیاد است، مردم صدای آنها را نمی شنوند، اما اطلاعات به دست آمده نشان می دهد منشا این صداها در فاصله 70 متری از سطح زمین است.
اگرچه تحقیقات پژوهشگران ثابت کرده است که این صداها احتمالا ناشی از همان ذرات پرانرژی خورشیدی است که شفقهای قطبی را به وجود می آورد، اما جزئیات درباره چگونگی تولید این صداها هنوز یک راز است و از آنجایی که توضیحاتی که درباره صداها شنیده می شود متفاوت است (برخی آن را به صورت صدای دست زدن، برخی شبیه به صدایی از دور و غیره)، محققان فکر می کنند که شاید چندین مکانیزم در تولید صدای شفقهای قطبی دخالت دارد.
ترجمه شده از سایت: universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00