منو
 کاربر Online
1892 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 20 تیر 1391 [08:55 ]
  هابل غول سرخی را رصد می کند که حباب می سازد
 

Cameropardalis یا به اختصار U Cam ستاره ای است که به پایان عمر خود نزدیک است. وقتی سوخت ستاره ها کاهش می یابد، آنها ناپایدار می شوند.
U Cam نمونه ای از یک ستاره کربنی است، نوع نادری از ستاره که اتمسفر آن بیشتر از کربن تشکیل شده است تا اکسیژن. به خاطر گرانش سطحی کم این ستاره، به طور معمول نصف جرم یک ستاره کربنی توسط بادهای خورشیدی (بادهای ستاره ای) قدرتمند از دست می رود. این ستاره که در صورت فلکی زرافه (نزدیک قطب شمال سماوی) قرار دارد بسیار کوچک تر از آن است که در این تصویر هابل دیده می شود. در واقع خود ستاره به آسانی در یک پیکسل در مرکز این عکس جای می گیرد. اگرچه درخشندگی آن به قدری هست که گیرنده های دوربین را اشباع کند و ستاره را بسیار بزرگتر از اندازه واقعی آن نشان دهد.
هر چند هزار سال، وقتی یک لایه هلیوم به دور هسته این ستاره شروع به ترکیب می کند، U Cam یک پوسته تقریبا کروی از گاز را به بیرون پرتاب می کند. گازی که در آخرین فوران این ستاره به بیرون پرتاب شده به شکل حباب کم رنگی از گاز است که آن را احاطه کرده است و در تصویر بالا دیده می شود.
پدیده پوسته گازی اغلب اوقات کاملا نامنظم و ناپایدار است ولی پوسته گازی که از U Cam خارج شده تقریبا به شکل یک کره کامل است.

ترجمه شده از سایت: NASAتصویر

  امتیاز: 0.00