منو
 کاربر Online
908 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 17 تیر 1391 [06:56 ]
  تغذیه سالم برای سلامت دندان ها
 

تغذیه سالم برای سلامت دندان ها

مواد غذایی که درای شکرهای گلوکز ، فروکتور و ساکاروز باشند یا قابل تبدیل شدن به این نوع شکرها باشند (مانند کربوهیدراتها)عامل پوسیدگی هستند .

غذا و نوشیدنی شیرین سبب اسیدی شدن دهان می گردد. این اسید حاصل عمل باکتریهای موجود در پلاک چسبیده به دندانها ست که با مصرف شیرینی ایجاد می شود .

بهتر است غذاهای شیرین را فقط در وعده های غذایی صرف کنیم و از اینکه در طول روز به طور مداوم دندانهایمان را در معرض اسید قرار ندهیم.

خوردن غذاهای اسیدی باعث از بین رفتن مینای دندان و منجر به حساسیت دندانها و یا پوسیدگی آنها می شود . PH کمتر از 5 می تواند باعث فرسایش دندانها شود .

تغذیه سر شار از ویتامین ، املاح معدنی و مواد غذایی تازه، کمک زیادی به سلامت لثه می نماید و مانع از تحلیل لثه و بیماری های لثه و بوی بد دهان یا لقی دندان ها می شود .

بهتر آن است که تنها 3 وعده غذایی داشته باشیم ولیکن اگر شما نیاز به وعده های غذایی بیشتری دارید و دوست دارید بین وعده های اصلی غذایی چیزی بخورید بهتر است که در آن شکر نباشد و یا میوه های اسیدی (PH پایین ) میل نکنید .
میان وعده مناسب می تواند شامل پنیر ، نان ، سبزیجات خام و مغزها باشد .

بهترین نوشیدنی ها آب و شیر هستند .بهتر است آب میوه همراه غذا میل شود و اگر در میان وعده مصرف می شود ، بهتر است رقیق شود .
نوشابه های گاز دار باعث پوسیدگی دندانها می شوند.

مسواک زدن بعد از غذا خوردن و نوشیدن باعث ضعیف شدن مینای دندان و سایش آن می شود و بهتر است یک ساعت پس از مصرف غذا و نوشیدنی دندانها را مسواک کرد .

  امتیاز: 0.00