منو
 کاربر Online
1392 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 12 تیر 1391 [07:18 ]
  سلامت مفصل زانو
 

سلامت مفصل زانو

تصویر

مفصل زانو مهمترین مفصل تحمل کننده ی وزن بدن انسان می‌باشد و در تمام فعالیت‌های روزانه مانند ایستادن، راه رفتن و حتی نشستن در معرض فشارهای مکانیکی زیاد قرار دارد که ناشی از وزن، حمل بار و حتی اتخاذ یک موقعیت ثابت می‌باشد.
تصور بر این است که صرفا با حذف فشار روی مفصل و ثابت نگهداشتن آن، مشکل حل می‌شود در صورتی که عدم تحرک مناسب، خود خطرات جدی مانند آرتروز مفصل را در پی دارد.

فشارهای طولانی و ثابت روی مفصل باعث می شود، آب خود را از دست دهد و مفصل در این شرایط آماده تخریب می‌شود.
عادت‌های غلط در زندگی روزمره مانند نحوه نشستن به صورت چهارزانو، چمباتمه زدن از جمله موارد تشدید کننده آسیب به مفصل زانو است.

پیشگیری:
عضلات در بدن مانع از ایجاد فشار روی اسکلت استخوانی و مفاصل بدن می‌شوند، راهکارهای پیشگیرانه در این زمینه، شامل تقویت عضلات چهار سر ران و عضلات پشت ران، هماهنگی در تقویت عضلات،‌کاهش وزن، تغذیه صحیح، تحرک مناسب و انجام ورزش‌های درست است.

به عنوان مثال فشار وارد بر مفصل زانو در هنگام بالا رفتن از پله‌ها معادل سه برابر وزن بدن و در هنگام پایین آمدن 7، 8 برابر وزن بدن می‌باشد که خود دلیل محکمی در کاستن وزن بدن در جهت سلامتی مفاصل و بخصوص مفصل زانو می‌باشد.

  امتیاز: 0.00