منو
 کاربر Online
401 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  شنبه 10 تیر 1391 [19:52 ]
  ايجاد بهترين فارسي ساز ويندوز ويستا و 7
 

يکي از بزرگ​ترين مشکلات فارسي​زبانان با جاي حروف فارسي بر روي کيبورد است!
بر روي نسخه​هاي مختلف ويندوز و انواع آن، جاي اين حروف مدام تغيير مي​کند! روي يک نسخه، جاي «پ» و «ژ» درست است، روي يکي ديگر جاي آن​ها درست است و در عوض جاي مابقي حروف و حرکات نادرست است!

به همين خاطر است که مايکروسافت نرم​افزار رايگاني را ارائه کرده است به نام «Microsoft Keyboard Layout Creator»!
با استفاده از اين نرم​افزار افراد مختلف با زبان​هاي مختلف مي​توانند صفحه کليد خود را طبق ميل خود بچينند و پس از چيدمان درست حروف، آن را به عنوان يک فايل نهايي به کساني که به آن نياز دارند ارائه کنند تا با يک دابل​کليک ساده، صفحه کليد ​آن​ها نيز تصحيح شود!
همان کاري که من در اين مقاله پس از معرفي اين نرم​افزار انجام خواهم داد.
توجه کنيد که من هدف اصلي​ام تصحيح کيبورد در ويندوز ويستا است، براي XP راه​هاي بهتر و ساده​تري وجود دارد که مي​توانيد در اينجا ببينيد.

و اما آموزش اجمالي درباره​ نحوه​ کار با اين نرم​افزار:

دانلود و نصب نرم​افزار:
اگر حوصله سر و کله زدن با مرکز دانلود مايکروسافت را داريد، به اين صفحه برويد و پس از طي مراحلي تقريباً دشوار، Microsoft Keyboard Layout Creator را دانلود کنيد و اقدام به تصحيح چينش حروف کنيد. (هيچ سايتي مثل مايکروسافت در دريافت فايل اذيت نمي​کند!)
وگرنه، مي​توانيد با مراجعه به اين صفحه و با استفاده از لينک مستقيم، نسخه 1.4 (آخرين نسخه تا اين لحظه) را دانلود نماييد.

کار با نرم​افزار

کار با اين نرم​افزار، بسيار ساده است،
1- پس از نصب، آن را اجرا کنيد و در اولين گام، از منوي File گزينه Load Existing Keyboard را کليک کنيد.
2- ليستي از زبان​هاي ويندوز شما نمايان مي​شود. اگر ويندوز شما ويستاست، زبان Persian و اگر XP است، گزينه Farsi را انتخاب کنيد.
3- خواهيد ديد که حروف زبان فارسي بر روي کيبورد مجازي‌ نرم​افزار ظاهر مي‌شود.

تصویر


4- حالا کافي‌ست هر کليدي که خواستيد حرف مربوط به آن تغيير کند، يک بار بر روي آن کليک کنيد و در پنجره کوچکي که باز مي‌شود، حرف جديد را تايپ کنيد.
5- اگر خواستيد کليدهاي حالت Shift فعال شود، از سمت چپ پنجره اصلي برنامه، چک​باکس کنار Shift را فعال کنيد و به همين ترتيب براي حالت +CTRL و ...


خروجي گرفتن از حالت نهايي کيبورد

بعد از اينکه محل هر کاراکتر را مشخص کرديد، بايد از استايل فعلي خروجي بگيريد و بر روي ويندوز خود اعمال کنيد. براي اين کار، از منوي Project گزينه Build DLL and Setup Package تا در مسيري که در پايين پنجره اصلي برنامه مشخص شده است، (معمولا پوشه Documents) فايلي به نام setup.exe ايجاد گردد.
پس از اين کار، کافي​ست بر روي setup.exe دابل کليک کنيد تا کيبورد شما تصحيح شود. اگر قصد داريد اين استايل را براي کسي بفرستيد و يا به جايي منتقل کنيد،​ محتويات پوشه​اي که ساخته شده است را زيپ کنيد و بفرستيد.

آسان​ترين راه

اگر حوصله دانلود و تصحيح نداريد، نگران نباشيد، من طبق بهترين چينش حروف، کيبوردم را اصلاح کرده​ام و از آن يک خروجي گرفته​ام همانطور که در ابتداي مطلب گفته شد، کافي​ست اين فايل را از اينجا دانلود کنيد (حجم: فقط 250 کيلوبايت) و بر روي آن دابل کليک کنيد تا پس از چند ثانيه جاي حروف کيبورد شما تصحيح شود.

پس از اعمال تغييرات، کيبورد شما در حالت عادي به اين صورت خواهد شد:

تصویر


و در حالت Shift به اين صورت خواهد بود:

تصویر


به کاراکترهايي که در حالت Shift تعبيه شده​اند، دقت کنيد!
کاراکترهايي مثل گيومه​ها، حرکات، ة، ۀ، أ، إ، ، {}،​ [] و ... همه و همه در حالت شيفت وجود دارند.
کاراکتر ZWNJ که جاي Shift+V قرار دارد، «فاصله مجازي» نام دارد، آن را در نوشتن کلمه «مي​نويسم» تست کنيد. (پس از تايپ `ي`اول، Shift+V را بزنيد و سپس «نويسم» را تايپ کنيد. فاصله‌اي با طول صفر ايجاد مي‌شود.
Shift+Space نيز همين کار را انجام مي​دهد، اما در نرم​افزار Word موجب تغيير فونت مي‌شود که متأسفانه اگر اين نرم‌افزار اجازه مي‌داد که جاي Shift+V را با Shift+Space عوض کنم، عالي مي‌شد، که متأسفانه اجازه نداد!

  امتیاز: 0.00