منو
 صفحه های تصادفی
آزمایش‌های مربوط به هوا
شیمی مو
گزارشی از حجه الوداع آخرین حج پیامبر - ص
خفقان سیاسی پس از شهادت امام حسن علیه السلام
رسانش الکترونی در فلزات
مو نازیت
جوهر نامر‌‌یی
رشته کودکان استثنایی
مارمولک یالدار
امام کاظم علیه السلام و افشاگری چهره خلیفه عباسی
 کاربر Online
1723 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 01 تیر 1391 [15:25 ]
  نمای نزدیک از سحابی جنگ و صلح
 

این تصویر که توسط تلسکوپ بسیار بزرگ (The very large telescope = VLT) از سحابی جنگ و صلح در صورت فلکی عقرب (Scporius )، گرفته شده، دقیق ترین عکسی است که تا کنون در نور مرئی از این سحابی (که محل تولد ستارگان جوان است) گرفته شده است و آن را با جزئیات زیاد نشان می دهد. در این نما تعداد زیادی ستاره داغ و جوان، ابرهای درخشانی از گاز و اشکال عجیبی که توسط تشعشعات فرابنفش و بادهای ستاره ای تشکیل شده اند، دیده می شود.
دلیل انتخاب نام غیرعادی `جنگ و صلح` برای این سحابی این است که در نور فروسرخ، بخش درخشان غربی این سحابی شبیه یک فاخته است در حالی که بخش شرقی آن به جمجمه شباهت دارد. متاسفانه در نور مرئی این اثر دیده نمی شود ولی در عوض قادر به دیدن دیسک تاریکی از گاز و ستاره های جوان هستیم که در پیله ای از غبار منبسط شونده پیچیده شده اند.
در پایین، سمت راست و در لبه های سمت راست تصویر، تشعشعات ستارگان جوان درخشان، ستون های بزرگی را به وجود آورده که شبیه به آن در سحابی عقاب بوده، و دیگر ساختارهای جالبی است که توسط VLT تصویربرداری شده است.

ترجمه شده از: Universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00