منو
 صفحه های تصادفی
انتظار بزرگ چیست؟
بازگشت حضرت سجاد -ع- به مدینه
امام سجاد علیه السلام و معجزه ای در راه مکه
مناظره علی بن میثم با ابو هذیل و با ضرار
تنه زدن
آزمایش قیاسی جوش
خونریزی مغزی
حضور معجزه آسای امام رضا در تدفین پدر
برندگان جایزه نوبل در زیست شناسی و پزشکی
روبلیت
 کاربر Online
505 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  دوشنبه 22 خرداد 1391 [15:40 ]
  مخفی کردن داده‌ها در فایل متنی ساده
 

با این ترفند ساده، می‌توان اطلاعات بسیار حیاتی را در یک فایل متنی ساده قرار داد طوری که بجز خودتان کس دیگری به آن داده‌ها دسترسی پیدا نکند.

از زمانی که ویندوز 2000 آمد، سیستم فایل NTFS ویندوز مجهز به قابلیتی به نام «جریان دیگر داده‌ها» شد؛ قابلیتی که با آن می‌شد پشت نام یک فایل و با کمک نام جریان آن، اطلاعات قرار داد. با مرور سیستم فایل، این موضوع را نمی‌توان دریافت و تنها می‌توان با کلید مخفی به آن دسترسی پیدا کرد. البته این روش برای ذخیره‌سازی داده‌ها روش خیلی امنی نیست، اما برای هنرنمایی در جمع دوستان و آشنایان ترفند جالبی است.

برای استفاده از این ترفند، باید کامندپرامپت را باز کرده و دستور زیر را وارد کنید:

notepad SomeFile.txt:SecretWordHere.txt

پس از دو نقطه، کلمه‌ای که وارد می‌شود، همان کلمه رمز است و کلیدی است که نمی‌تواند در آن فاصله وجود داشته باشد. اگر پسوند.txt را در انتها ننویسید، نوت‌پد به صورت خودکار آن را در متن قرار می‌دهد. حالا می‌توانید هر داده‌ای که می‌خواهید را در فایل وارد کرده و آن را ذخیره کنید. اندازه این فایل همواره مثل گذشته است و با باز کردن آن نیز متن خاصی مشاهده نمی‌شود. برای دسترسی به بخش مجازی فایل می‌توان دوباره دستور بالا را وارد کرد.

تنها مشکلی که در این ماجرا وجود دارد، استفاده هر دفعه از منوی کامند ویندوز است که باید همین یک دستور را حفظ کنید تا به داده‌های مخفی خود دسترسی پیدا کنید. توجه داشته باشید که سیستم جریان داده، بخشی از آن فایل نیست و نمی‌توان آن فایل را کپی کرد تا در جای دیگری از آن استفاده نمود.

برای این که بدانید در سیستم شما چه فایل‌هایی با این ویژگی وجود دارند، با کمک ابزار کوچکی به‌نام Streams.exe می‌توان فایل‌های موجود سیستمی را پیدا کرد. مثلا با وارد کردن این دستور:

streams.exe SomeFile.txt
می‌توان نام جریان داده پنهانی آن را متوجه شد و پس از آن با یک دستور ساده به آنها دسترسی پیدا کرد. برای یافتن جریان‌های داده مخفی فایل‌ها در ویندوز7، می‌توان هنگام استفاده از دستور dir، یک /R نیز به انتهای آن اضافه کرد تا فایل‌های جریاندار مشاهده شوند. برای حذف این داده‌های مخفی نیز از طریق این دستور عمل کنید:

streams.exe -d SomeFile.txt

همچنین می‌شود از طریق کامندپرامپت به ایجاد این فایل‌ها و ورود اطلاعات اقدام کرد. این دستور را مشاهده کنید:

echo “Click!” » SomeFile.txt:Test

در این دستور، عبارت Click را به داخل بخش مخفی فایل SomeFile.txt فرستادیم. برای بازخوانی این اطلاعات می‌توان از این دستور استفاده کرد:

more « FileName:StreamName

  امتیاز: 0.00