منو
 کاربر Online
980 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 08 خرداد 1391 [06:37 ]
  علائم و نشانه های بيماري ام. اس.
 

علائم و نشانه های بيماري ام. اس.

اسکلروز مولتیپل( Multiple Sclerosis ) (ام.اس.)یک بیماری ناتوان کننده است که سیستم عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع را درگیر می کند.
پزشکان معتقدند که بیماری ام.اس. احتمالاً یک بیماری خود ایمنی باشد،به این معنا که سیستم ایمنی قسمتی از بدن را مانند یک جسم خارجی مورد حمله قرار می دهد.
در این بیماری،بدن بطور نادرست گلبولهای سفید خونی راعلیه پروتئینهای غلاف میلین،که اعصاب موجود در مغز و نخاع را احاطه کرده اند، هدف می گیرد.این امر سبب التهاب و صدمه به غلاف و نهایتاً اعصابی که آنها را پوشانده می شود.
نهایتاً،این آسیب سبب کندی یا توقف سیگنالهای عصبی که هماهنگی عضلانی، قدرت، حس و دید را انجام می دهند،می شود.
بیشتر بیماران اولین علائم را بین سنین 20 و 40 تجربه می کنند.این بیماری قابل پیش بینی نیست و در شدت علائم متغیر است.در بعضی بیماران ،ام.اس. یک بیماری خفیف است،ولی برای دیگران منجر به ناتوانی می شود.درمان می تواند سیر بیماری را تغییر دهد و علائم را کم کند.

علائم و نشانه ها
علائم اسکلروز مولتیپل بسته به محل درگیری رشته های عصبی بسیار متغیر است. علائم و نشانه های اسکلروز مولتیپل عبارتند از:

• بی حسی یا ضعف در یک یا هردو اندام،که مشخصاً در یک زمان در یک سمت بدن یا نیمه تحتانی بدن رخ می دهد
• دوبینی یا تاری دید
• مور مور یا درد در نقاط بی حس بدن
• احساس هایی بصورت شوک الکتریکی که با حرکات خاص سر رخ می دهد
• رعشه،عدم تعادل، یا قدم زدن نامتعادل
• خستگی
• سر گیجه

در بعضی موارد،بیماران ام.اس. ممکن است دچار سفتی عضلانی ،تکلم مبهم،فلج، مشکلات مثانه و روده شوند.تغییرات ذهنی مثل فراموشی یا اختلالات تمرکز ممکن است رخ دهد.

علائم خطر
فاکتورهای زیر ممکن است خطر ابتلای شما به اسکلروز مولتیپل را افزایش دهند:

وراثت: اسکلروز مولتیپل در افراد نژاد اروپای شمالی شایعتر است.اگر چه بیماری کاملاًارثی نیست ولی به نظر می آید اجزاء ژنتیکی برای آن وجود داشته باشد.محققین بر این باورند که تمایل به ایجاد ام.اس. وراثتی است،ولی بیماری زمانی که محرکهای محیطی موجود باشند خود را نشان می دهد.

عوامل محیطی: عوامل محیطی تا حدی بر ام.اس. تاًثیر دارند.بسیاری ویروسها و باکتریها مظنون به ایجاد ام.اس. هستند.برخی محققین معتقدند فاکتورهای محیطی ممکن است آغاز گر بیماری در افراد مستعد باشند.

عوامل جغرافیایی: اسکلروز مولتیپل در کشورهای مناطق معتدله،شامل اروپا،جنوب کانادا،شمال ایالات متحده،زلاند نو وجنوب استرالیا شایعتر است.

چه موقع مشاوره پزشکی لازم است:

یکی از اولین نشانه های ام.اس. کرختی و مورمور در دستها،پاها یاهر جای دیگر بدنتان است.گرچه کرختی بیشتر مواقع دلیل ام.اس. نیست،ولی اگر احساس کرختی یا مورمور ممتد برای روزها یا هفته ها دارید،به پزشکتان مراجعه کنیدـ بخصوص اگر قسمتهای بزرگی از بدنتان درگیر باشد.
پزشکتان می تواند مشخص کند آیا ام.اس. یا بیماری عصبی دیگری علت این حالت است.همچنین اگر دوبینی ،عدم تعادل یا کاهش بینایی مداوم دارید با پزشکتان مشاوره کنید.

  امتیاز: 0.00