منو
 کاربر Online
381 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  شنبه 06 خرداد 1391 [16:23 ]
  Thunderbolt ، درگاه جدید رایانه ها
 

به زودی یک درگاه دیگر که از یک پرتوکول اینترفیس دیتا استفاده می کند از راه خواهد رسید و در پشت برخی از سیستم ها جای خواهد گرفت: Thunderbolt.

::تصویر
::
این یک درگاه کمی عجیب است زیرا واقعاً یک استاندارد جدید نیست اما به جای آن یک فوق پروتوکل (meta-protocol) محسوب می شود. اگر بخواهیم خیلی ساده در مورد آن توضیحی ارائه کنیم باید بگوئیم Thunderbolt هر دو سیگنال PCI Exprress و DisplayPort را از طریق یک کابل واحد ارسال می کند.
این پروژه جدید فرزند اینتل به شمار می رود که از توسعه و پشتیبانی Apple برخوردار است. چرا باید به آن اهمیت بدهیم؟ خوب، گذشته از اتصال ابزار معمولی که از مانیتورها و دیسک های سخت آغاز می شود، این درگاه خیلی سریع است و دربردارنده چیزی است که می تواند برای بازی ها بسیار عالی باشد: یک پردازنده گرافیکی بیرونی.
Thunderbolt، امکان طراحی سیستم های انعطاف پذیر و خلاقانه را فراهم می کند و یک نوآوری تغییر شکل یافته I/O است که در مقایسه با تکنولوژی های I/O فعلی افزایشی در کارآیی به وجود می آورد. از نظر فیزیکی نیز از سوکت ها و پلاگ های MiniDisplayPort استفاده می کند.
ترفند دو در یکی که Thunderbolt از آن بهره می گیرد جریان های DisplayPort و ‎PCle‏‎‏ را می گیرد و آن ها را به منظور ارسال از طریق یک کابل واحد با هم تلفیق می کند.
این یک درگاه full duplex است: هیچ نوع اشتراکی در پهنای باند downstream یا upstream وجود ندارد. سرباره اندکی در آن به وجود می آید و سرعت های عملی آن باید به سرعت های تئوریک برسند.
شما می توانید تا 6 وسیله را به شکل زنجیره ای به میزبان متصل کنید که دو تا از آن ها می تواند DisplayPort باشد.
شما تمام ویژگی هایی را که از یک استاندارد مدرن توقع دارید؛ مثل hot-plugging، کدگذاری داده ها، تأخیر کم و خیلی چیزهای دیگر در اختیار خواهید داشت. با استفاده از این استاندارد هیچ نوع تغییری در سیگنال های مجزا صورت نمی گیرد و بدین صورت زمانی که این سیگنال ها را از هم جدا کنیم جریان های PCle و DisplayPort خواهند بود. اخبار بد این است که تا وقتی این استاندارد نیاز به دسترسی مستقیم به PCle و سیستم های گرافیکی داشته باشد، کنترولرها مجبور هستند دقیقاً در داخل قلب مادربرد طراحی شوند: شما نمی توانید یکی از این ها را درون یک کارت توسعه جای دهید. یک مادربرد از همان ابتدا باید به گونه ای طراحی شود که قادر باشد از Thunderbolt پشتیبانی نماید. اینتل گفته است از هیچ نوع آداپتور قدیمی در این سیستم استفاده نخواهد شد و بر روی مادربردهای سیستم های جدید قرار خواهد گرفت.
نرخ انتقال داده در Thunderbolt معادل ‎10Gb/s است که رسیدن به چنین سرعتی هنوز ساده نیست. برای شروع شما دو کانال در اختیار دارید: یک PCle و یک DisplayPort. هر کدام از این ها ‎10Gb/s را در دو جهت دریافت می کنند. این برای یک اتصال بیرونی سرعت بسیار زیادی محسوب می شود و سرعت ‎6Bb/s درگاه SATA-600 و ‎5.0Gb/s درگاه USB3.0 را پشت سر می گذارد. هر چند سیگنال سمت DisplayPort حاصل کاهش سرعت ‎17.2Gb/sی که یک DisplayPort با دو درگاه می تواند شیفت کند است.
این موجب محدود شدن حداکثر رزولوشن به ‎1600‏×‎2560 به جای رزولشون ‎2160‎‏×‎3840ی که امکان پذیر است می شود. درسمت PCle، به منظور رسیدن به حداکثر سرعت ‎10Gb/s، کنترولر Thundebolt به تعداد مشخصی خط PCle بین خود و چیپ ست مادربرد نیاز دارد. اسناد اینتل چهار خط PCle را نشان می دهند که از نظر تئوریک به حداکثر سرعت ‎16Gb/s دست پیدا می کند. در این فرم، دو درگاه نمی توانند به حداکثر سرعت خود برسند، اگرچه این عدد بزرگی است که هنوز نباید نگران آن باشیم.
بخش DisplayPort این استاندارد یک نمود و نمونه دیگر از اینترفیس های ویدئوی دیجیتال است اما دسترسی مستقیم از یک ابزار بیرونی به باس PCle کمابیش منجر به سریع شدن پالس ها شده است. سیستم های قبلی همیشه چیزی در این بین داشتند: ما اساساً حالا چهار خط بیرونی PCl3 داریم که پهنای باند عظیمی ارائه می کند.
اولین کیتی که قراراست از Thundebolt استفاده کند محصول کمپانی اپل، Apple MacBook Pro است که در آخر ماه فوریه به بازار عرضه می شود. LaCie، یک مدل Thunderbolt از درایوهای Little Big Dist خود تولید می کند که آن ها را به دارندگان MacBook Pro می فروشد. Canon نیز تعدادی دوربین که از این استاندارد جدید استفاده می کنند معرفی کرده و سازندگان دیسک های سخت نیز سر و صدایی در مورد ساخت درایوهای جدید مبتنی بر این استاندارد به راه انداخته اند. اما براساس اعلام اینتل، شما تا سال آینده نمی توانید Thunderboltرا بر روی یک PC ببینید. هدف Thundebolt ابتدا بازار سیستم های حرفه ای است.

یک FireWire دیگر؟

ما اشاره کردیم شما نمی توانید چندین اینترفیس پرسرعت سریال داشته باشید. بله، البته شما می توانید: FireWire. این درگاه از USB سریع تر بود اما خیلی دیر به مهمانی رسید. ضمناً در حالی که USB3.0 به کندی در حال پیشرفت است، فقدان پشتیبانی از چیپ های مادربرد اینتل یک عامل بازدارنده برای توسعه آن محسوب می شود. اینتل به طور رسمی از USB3.0 پشتیبانی می کند اما به طور واقعی آن را در داخل چیپ ها قرار نمی دهد. آیا Thunderboltمی تواند موفق شود؟
در حال حاضر Thunderboltدر لپ تاب های Apple استفاده می شود اما آیا می تواند با قیمت نه چندان زیاد بر روی یک برد ATX متوسط نیز قرار بگیرد؟ آیا اینتل مجوز استفاده از آن را به شرکای ثالث خود می دهد؟
Thunderbolt مثل USB یک فرمت باز نیست، بنابراین مبلغی که برای حق امتیاز آن محاسبه می شود به اینتل بستگی خواهد داشت. کمپانی ها علاقه ای به پرداخت حق امتیاز ندارند حتی اگر این مبلغ اندک باشد: فرمت ها و پروتوکول ها می توانند در مقابل رقبای فرمت باز خود جبهه بگیرند و بجنگند، حتی با هزینه های اضافی بسیار معقولانه.
مباحث و صداهایی که کم تر علاقه مندانه هستند درمورد Thunderbolt شنیده می شود. AMD یکی از آن ها است. گزارش هایی از افراد ناشناسی در AMD به بیرون درز کرده که اشاره می کند Thunderbolt قدم آن چنان بزرگی رو به جلو نیست. در این اظهار نظر نکته ای نهفته است. سرعت آن دوست داشتنی است اما درایوهای ارزان قیمت SATA همه جا هستند و اینترفیس SATA هنوز یک گلوگاه نیست و سرعت آن بسیار جلوتر از سرعت دیسک های سخت است.
تمام نمونه های Thunderbolt از پتانسیل های بسیار خوبی برخوردار هستند. هاب های USB3.0 از قسمت low-end تا high-end سیستم های تدوین ویدئویی و سیستم های RAID برای افراد حرفه ای.
Thunderbolt به شما اجازه می دهد از کیس ها و تاورهای بزرگ صرف نظر کنید و اکثر درایوهای پرسرعت خود را در بیرون کیس قرار دهید. خیلی ها از امکانات این استاندارد جدید ذوق زده شده اند خصوصاً در فوروم های Mac. صحبت هایی در مورد به پایان رسیدن دوران USB، عدم نیاز به کیس های بزرگ و خود کارت های توسعه در جریان است. نه، نه و نه. USB به طور گسترده ای بر روی سیستم ها نصب است و کارت های گرافیکی پرقدرت نمی توانند بیرون کیس نصب شوند. به همان اندازه که Thunderbolt پرسرعت است، کارت های PCle می توانند از 16 خط استفاده کنند و PCle 3.0 هنوز هم سریع تر است.
پیروزی Thunderbolt در جایی است که به فضا و سادگی حداکثر و نرخ انتقال جدی و سریع نیاز داریم. در نتیجه چنین سیستمی یک MacBookPro خواهد بود. برای PCهای دسک تاپ، این راه حلی است که به دنبال یک مشکل می گردد. PCle بیرونی یک ایده عالی است اما چرا باید آن را با DisplayPort که به کارگیری های این چنینی را محدود می کند گره بزنیم؟
ما این تکنولوژی را دوست داریم، ما به پهنای باند عالی آن علاقه مندیم. ایده در اختیار داشتن PCle بیرونی مشکلاتی دارد اما نمی دانیم با پهنای باند آن چه کنیم.
بر روی لپ تاپ ها یک پیشنهاد دیگر نیز هست که ارزش بررسی دارد. Thunderbolt پردازنده های گرافیکی بیرونی را بر روی ماشین هایی که قادر هستند سخت افزارهای بازی را اجرا کنند حیاتی می سازد. سونی در حال کار بر روی یک VAIO هیبرید است که یک کارت گرافیکی را بر روی ایستگاه docking قرار می دهد.
وقتی شما در حال حرکت هستید این یک لپ تاپ با قابلیت های گرافیکی متوسط است اما وقتی dock شود به یک ماشین بازی نیمه عالی تبدیل می شود. از همین جا است که یکی از هیجان انگیزترین چیزهایی که از استفاده از Thuderbolt حاصل می شود رخ می نماید.


تصویر


Thunderbolt بر روی برد

همان گونه که در شکل (3) نشان داده شده است، قرار دادن Thunderbolt در داخل یک سیستم به این نیاز دارد که از همان ابتدا طراحی آن در مادربرد لحاظ شده باشد. Thunderbolt نیاز به دسترسی به هر دو خط PCle و DisplayPort دارد.
این قابلیت چیزی نیست که شما بتوانید آن را به مادربردهای قدیمی اضافه کنید. بنابراین Thunderbolt در اولین گام به یک مادربرد جدید نیاز دارد که تا سال بعد شاهد آن نخواهیم بود.
چیپ ست های جدید Sandy Bridge اینتل از آن استفاده نمی کنند بنابراین پشتیبانی محلی در چیپ ست ها حداقل به یک نسل بعد معطوف خواهد شد. برای الان اضافه کردن Thunderbolt به معنای کنترولرهای اختصاصی خواهد بود.
گزارش ها نشان می دهد که کمپانی های سخت افزاری در حال کار بر روی ساخت کارت های توسعه PCle هستند که از نیمی از مشخصات Thunderbolt برخوردار است: کانال PCle بدون پخش DisplayPort. مسائل هنوز روشن نیست زیرا اینتل می گوید Thunderbolt بر روی کارت های توسعه ظاهر نخواهد شد. ما باید تا سال آینده منتظر بمانیم. رسیدن به سرعت ‎10Gb/s بر روی یک درگاه در یک کارت توسعه PCle خبر خیلی خوبی است که نمی توان آن را از دست داد یا از آن صرف نظر کرد. سؤال ما از اینتل این است: آیا لطفاً ما هم می توانیم آن را داشته باشیم؟

  امتیاز: 0.00