منو
 کاربر Online
1960 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391 [06:32 ]
  خبری شگفت انگیز: IBEX هیچ شوک قوسی (Bow Shock) در بیرون از منظومه خورشیدی نیافت
 

سالها دانشمندان فکر می کردند، همچنان که منظومه خورشیدی در فضای میان ستاره ای حرکت می کند، یک موج شوکی، پیشاپیش آن شکل می گیرد. اما داده های تازه ای که توسط IBEX ناسا تهیه شده نشان می دهد که سرعت حرکت منظومه خورشیدی ما و هلیوسفر آن در فضا، برای تشکیل قوس شوکی کم است و آنچه که ایجاد می شود، موج های ملایم تری است.
با توجه به داده های به ست آمده از IBEX، مک کماس و تیم او توانستند اصلاحاتی در سرعت نسبی منظومه خورشیدی ایجاد کرده و همچنین اطلاعات بیشتری درباره شدت میدان مغناطیسی محلی به دست آورد. طبق داده های IBEX در واقع هلیوسفر با سرعت در حدود 52000 مایل در ساعت (83686 کیلومتر در ساعت)حرکت می کند و حدودا 7000 مایل در ساعت (11265 کیلومتر در ساعت) آهسته تر از آنچه پیش تر تصور می شد، در فضا حرکت می کند. این سرعت برای تشکیل موج قوسی مناسب است ولی برای شوک قوسی مناسب نیست.
تاثیر دیگر، فشار مغناطیسی در محیط میان ستاره ای است. داده های IBEX هم مانند مشاهدات Voyager نشان می دهد، از آنجایی که میدان مغناطیسی در محیط میان ستاره ای قوی تر است، بنابراین برای ایجاد شوک قوسی به سرعت بیشتری نیاز است. نتیجه حاصل از ترکیب این دو فاکتور این است که به وجود آمدن شوک قوسی بسیار بعید است. این یافته های جدید با تحقیقات انجام شده توسط ماموریت Cluster (خوشه) که در آن شوک قوسی به طور قابل ملاحظه ای خفیف دیده شده بود، هم خوانی دارد.
ترجمه شده از : NASA


تصویر

  امتیاز: 0.00