منو
 کاربر Online
988 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 [09:56 ]
  چرا گوش ما جرم تولید می کند؟
 

چرا گوش ما جرم تولید می کند؟

جرم گوش که به آن «واکس گوش» هم گفته می شود، به طور طبیعی توسط غددی که در کانال گوش قرار دارند، ترشح می شود و نقش محافظت کننده، نرم کننده و ضد میکروبی دارد.

به طورطبیعی جرم تولیدشده به تدریج و مرتباً از طرف پرده ی گوش به سمت بیرون حرکت می کند و با حرکات فک، این ذرات جرم خشک شده از کانال گوش خارج می شوند.

علایم تجمع جرم گوش :
- درد گوش و احساس کیپ بودن گوش
- کاهش شنوایی که ممکن است پیش رونده باشد.
- صدای وزوز در گوش
- خارش و خروج ترشحاتی از گوش

درمان:
جرم گوش تا هنگامی که باعث انسداد کامل کانال گوش نشود، منجر به افت شنوایی نشده و حتی فرد متوجه نمی شود که گوشش جرم دارد، اما هنگامی که انسداد کانال کامل شد، فرد متوجه کیپ شدن گوش و افت شنوایی می شود.

معمولاً این اتفاق در زمان استحمام یا به دنبال شنا کردن ایجاد می شود، چون ورود آب به داخل کانال گوش باعث حجیم تر شدن جرم گوش موجود در کانال گوش می شود.

بسته شدن کانال گوش به وسیله ی جرم یکی از شایع ترین علت های کم شنوایی است و معمولاً علت فشرده شدن و به عقب رانده شدن جرم گوش، استفاده از گوش پاک کن است. خارش گوش، عفونت گوش و پارگی پرده ی گوش نیز از جمله عوارض دیگر استفاده از گوش پاک کن است.

از تمیز و دستکاری کردن گوش خودداری کنید، چرا که این امر می تواند منجر به فشرده شدن جرم گوش و تجمع آن در داخل کانال گوش شود.

توصیه می شود برای تمیز کردن گوش به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود.

  امتیاز: 0.00