منو
 کاربر Online
1311 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 [09:54 ]
  سرگیجه
 

سرگیجه

سرگیجه حالتی است که فرد احساس می کند محیط اطرافش به دور سرش در حرکت یا چرخش است و یا اینکه محیط اطراف ثابت است امــا خودش در حال حرکت یا چرخش است. همین احساس حرکت یا چرخش است که سرگیجه واقعی را از سایر انواع گیجی یا سبکی سر متفاوت می کند.

در سبکی سر بیمار احساس عدم تعادل می کند امـــا احساس حرکت وجود ندارد. بیمار میگوید سرم گیج رفت و یا چشمهایم سیاهی رفت.

در سرگیجه وضعیتی با حرکت ناگهانی در یک جهت خاص بیمار دچار سرگیجه شدیدی می شود که چندین ثانیه طول می کشد و با بی حرکت ماندن بیمار مشکل در مدت کوتاهی برطرف می شود.
علت این سرگیجه کنده شدن کریستالهایی است که به طور طبیعی در گوش داخلی ما وجود دارد. این کریستالها ممکن است بدلیل ضربه به سر و یا بطور خودبخود از محل خود کنده شوند و در مایعی که گوش داخلی را پر کرده است شناور شوند. شناور شدن آنها باعث سرگیجه می شود.
این ذرات شناور در حین گردش خود بطور تصادفی و به تدریج به محلی که کنده شده اند می چسبند و در نتیجه علائم بیمار به تدریج بهتر می شود تا اینکه تمام این ذرات به جای خود بچسبند و علائم کاملاً بهبود یابند.

امــا باید توجه داشت چسبیدن آنها به جای خود به سفتی و محکمی حالت اولیه خود نیست لذا با ضربات و حرکات فیزیکی نه چندان شدید باز هم این ذرات ممکن است کنده شوند و مجدداً بیمار دچار سرگیجه شود. برای پیشگیری از عود سرگیجه، مبتلایان به سرگیجه وضعیتی، باید از حرکات فیزیکی شدید اجتناب نمایند.

سرگیجه ممکن است بدلیل التهاب گوش داخلی(عفونت ویروسی یا باکتریایی گوش داخلی) باشد. این نوع سرگیجه بطور ناگهانی شروع می شود و ممکن است با کاهش شنوایی نیز همراه باشد.

ممکن است سر گیجه به دلیل افزایش فشار مایع گوش داخلی باشد که با سه علامت حمله سرگیجه، وزوز گوش و کم شنوایی مشخص می شود.

مبتلایان به این بیماری بطور ناگهانی دچار سرگیجه شدید، کم شنوایی و وزوز گوش می شوند. با گذشت چندین روز علائم برطرف می شود و مبتلایان برای مدتی هیچ علامتی ندارند. با گذشت مدت زمان دیگری مجدداً علائم فوق الذکر ظاهر می شوند.
نوعی تومور بافت عصبی نیز ممکن است باعث سرگیجه شود. علاوه بر سرگیجه این مبتلایان، احساس وزوز گوش و کاهش شنوایی یک طرفه نیز دارند.

سرگیجه ممکن است ناشی از کاهش جریان خون به قاعدۀ جمجمه باشد. خونریزی مخچه با سرگیجه، سردرد، اشکال در راه رفتن و ناتوانی در نگاه کردن به یک سمت مشخص می شود.

غالباً علامت اولیه در بیماری ام اس نیز سرگیجه است که معمولاً شروع ناگهانی دارد.

ضربه به سر، آسیب گردن و میگرن نیز ممکن است منجر به سرگیجه شود.

دیابت می تواند منجر به تصلب شرائین و کاهش جریان خون مغزی شده و این امر عامل سرگیجه باشد.

سرگیجه ممکن است براثر عدم تعادل اعصاب ایجاد شود . خستگی و کار زیاد گاهی با سرگیجه همراه می شود

  امتیاز: 0.00