منو
 کاربر Online
1673 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 24 اردیبهشت 1391 [12:44 ]
  مینی جت های تابشی در حلقه F زحل یافت شد
 

تصاویر جدید فضاپیمای کاسینی اجرامی در مقیاس کیلومتر را نشان می دهد که به درون بخش هایی از حلقه F زحل نفوذ کرده و دنباله های تابشی از خود بر جای می گذارند. دنباله های موجود در حلقه ها که دانشمندان به آنها مینی جت می گویند، دید تازه ای از حلقه F در اختیار آنها قرار می دهد. به کمک تصاویر جدید با جزئیات بیشتر، کاسینی عملکرد پیچیده انبوهی از قمرهای کوچک و حلقه F را که موجب پدید آمدن دنباله ها می شود، آشکار می کند.
ابعاد اجرامی که در این حلقه هستند از 50 کیلومتر تا اندازه قمرهایی مانند Prometheus به اندازه صدها کیلومتر هستند. دانشمندان دریافته اند که اجرام نسبتا بزرگی مانند Prometheus (به پهنای 148 کیلومتر) می توانند در حلقه F کانال ها، امواج و گلوله های برفی ایجاد کنند.
به نظر می رسد این اجرام کوچک با سرعت کم (سرعتهایی در حد mph 4 یا 2 متر بر ثانیه) با حلقه F برخورد می کنند. در اثر برخوردها قطعه های تابشی یخ از حلقه F بیرون کشیده می شوند و دنباله ای به طول 40 تا 180 کیلومتر از خود به جای می گذارند.
فراتر از نشان دادن زیبایی حلقه F، مطالعات کاسینی بر روی این حلقه موجب درک بهتر دانشمندان از فعالیتی که در هنگام تکامل منظومه های خورشیدی و شکل گیری آنها از یک دیسک غبار رخ می دهد می شود. البته واضح است که دیسک منظومه خورشیدی بسیار بزرگتر از دیسکی است که به دور زحل می بینیم.

ترجمه شده از سایت: universetoday


تصویر

  امتیاز: 0.00