منو
 کاربر Online
641 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391 [12:17 ]
  آشناترین ربایش گرانشی
 

آشناترین ربایش گرانشی

وزن نمونه‌ای از ربایش گرانشی که شاید برای شما آشناترین باشد.وزن نیرویی است که شما را به سوی زمین می‌رباید. نیوتون در حین بررسی حرکت سیاره‌ها و ماه سرشت بنیادی ربایش گرانشی بین هر دو جسمی را کشف کرد. او قانون گرانش را همراه با سه قانون خود برای حرکت در سال 1687 میلادی به چاپ رساند.

این قانون را می‌توان به صورت زیر بیان کرد :
هر ذره‌ی مادی موجود در جهان هر ذره‌ی دیگری را با نیرویی که به طور مستقیم با حاصل‌ضرب جرم ذره‌ها و به طور وارون با مربع فاصله‌ی بین آن‌ها متناسب است می‌رباید.

نیروی گرانشی بین دو ذره با افزایش فاصله‌ی آنها از یکدیگر کاهش می‌یابد. اگر فاصله دو برابر شود نیرو تنها یک چهارم می‌شود و نظایر آن. اگرچه بسیاری از ستاره‌های آسمان شب از خورشید خیلی سنگین‌ترند ولی فاصله‌ی آن‌ها از زمین آن‌قدر زیاد است که نیروی گرانشی‌ای که بر زمین وارد می‌کنند به طور ناچیزی کوچک است.

نیروهای گرانشی همواره در راستای خطی عمل می‌کنند که دو ذره را به هم متصل می‌کند و یک زوج کنش ـ واکنش تشکیل می‌دهند. این دو نیروی برهم‌کنش حتی هنگامی که جرم ذره‌ها مختلف باشند بزرگی مساوی دارند.

بزرگی نیروی ربایشی‌ای که بدن شما بر زمین وارد می‌کند با بزرگی نیرویی که زمین بر شما وارد می‌کند برابر است. هنگامی که از بالای تخته‌ی شیرجه به درون استخر می‌افتید تمامی زمین بالا می‌آید تا شما را ملاقات کند! (به این دلیل متوجه این موضوع نمی‌شوید که جرم زمین با ضریبی حدود10 به توان 23 از جرم شما بیش‌تر است. از این رو شتاب زمین تنها10 به توان منفی 23 برابر شتاب شماست.)

  امتیاز: 0.00