منو
 کاربر Online
1706 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 [20:25 ]
  برخی از ویژگی های مریخ برای همیشه از میان می روند
 

دلایل بیشتری مبنی بر اینکه مریخ دائما در حال تغییر است یافت شد. در سال 2010 مدارگرد اکتشاف مریخ HiRISE شواهدی مبنی بر غلتیدن یک تخته سنگ به درون یک دهانه آتشفشانی یافت. این تخته سنگ اثرات قابل ملاحظه ای بر روی سطح مریخ بر جای گذاشت به گونه ای که MRO قادر به شناسایی آن بود. اما پس از گذشت یک سال مریخی، ردهای به جای مانده برای همیشه از میان رفتند.
یکی از ستاره شناسان به نام بیر می گوید: `به احتمال زیاد دلیل این مسئله آن است که غبار ریز روشن که وارد اتمسفر شده اند بر روی این رده پاها افتاده و آنها را پوشانده اند`.
بیر می گوید اثر تخته سنگ بر روی سطح مریخ بسیار تیره تر است چون وقتی تخته سنگها می غلتند، بهمن های کوچکی از خاک به وجود می آورند. غبار روشن و ریز لغزیده و کنار می رود و خاک درشت و تیره که در زیر آن است بر جا می ماند.
در مریخ تخته سنگ ها چگونه شروع به حرکت می کنند؟ به دلایلی تعادل تخته سنگ بر هم می خورد و از لبه دهانه آتشفشانی سقوط می کنند، در این حالت دو احتمال وجود دارد، یکی امکان برخورد سنگ آسمانی یا نوع دیگری از لرزش است که موجب بر هم خوردن تعادل تخته سنگ می شود. احتمال دیگر می تواند مربوط به بهمن هایی باشد که MRO در مریخ دیده است. در بهار یخ های کربن دی اکسیدی که در طول زمستان در مریخ تشکیل شده بودند ذوب می شوند و می توانند موجب سقوط سنگها شود.
مطمئنا مریخ مانند آنچه پیش تر فکر می کردیم یک دنیای مرده نیست و مریخ نوردها این منظره متغیر و غیر قابل پیش بینی را آشکار می کنند.
ترجمه شده از سایت: Universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00