منو
 صفحه های تصادفی
ابوذر علی علیه السلام را امیرالمؤمنین حقیقی می داند
واژگونی
حضور امام علی علیه السلام در جنگ بدر
تولید اجاقهای برقی
وسایل و ابزار نجومی
سیستم سرمایش صوتی
کلی مشکک
سوال و جواب دندانپزشکی
تومور طناب‌ نخاعی‌
تلفن در دنیای امروز
 کاربر Online
234 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 [06:26 ]
  حوله و رشد عوامل بیماری‌زا
 

حوله و رشد عوامل بیماری‌زا

تحقیقات محققان نشان داده است که استفاده از حوله گرچه اقتصادی تر است اما احتمال انتقال آلودگی از طریق آن بیشتر خواهد بود. در عوض دستمال کاغذی موثرتر است و احتمال آلوده شدن دست ها پس از شست وشو و خشک کردن با آن کمتر است.

همچنین بعد از استفاده از حوله حمام، باکتری‌ها، میکروب‌ها و قارچ‌های روی پوست بدن به حوله انتقال پیدا می‌کنند. از آن‌جایی که رطوبت روی حوله‌ها برای‌ مدت‌های طولانی باقی می‌ماند، این محیط بهترین شرایط را برای رشد عوامل بیماری‌زا فراهم می‌کند.

حوله باید به ‌صورت شخصی استفاده شود و هر شخص برای خودش یک حوله مجزا داشته باشد. برای پیشگیری از انتقال بیماری‌ هم بهتر است حوله به‌طور مرتب شسته و در محل مناسبی مقابل آفتاب خشک شود.

هر انسان به‌طور متوسط یک میلیون سلول پوستی را در هر ساعت از دست می‌دهد. حوله‌های حمام بهترین منبع برای نگهداری از این سلول‌ها هستند که اغلب به همراه خود عوامل بیماری‌زا را حمل می‌کنند. متخصصان معتقدند حوله‌ها باید به شکلی پهن شوند که جریان هوا به‌خوبی در آن‌ها برقرار باشد و بعد از هر 3 بار استفاده بهتر است آن‌ها را شست.

اگر از حوله دیگران برای خشک کردن بدن استفاده شود، ممکن است که آلودگی به بدن او نیز منتقل ‏شود و در صورتی که فرد از این حوله استفاده کند، احتمال افزایش شدت آلودگی وجود دارد.

پس از شستشو و خشک شدن حوله‎ها، آنها را در محلی خشک و غیرمرطوب مثلا کمد و کشوی مخصوصی که برای نگهداری آنها در نظر گرفته شده است قرار داده و نکته‏ای که باید به آن توجه داشت این است که حوله‏ها نباید در حمام که محیط مرطوبی است، قرار داده و نگهداری شوند، چون در این صورت احتمال آلودگی و رشد و تکثیر میکروب‏ها بیشتر می‏شود.

  امتیاز: 0.00