منو
 صفحه های تصادفی
اصحاب مجروح امام حسین علیه السلام در کربلا
استانداردهای کیفیت هوا و شبکه ایستگاههای پایش
حبابهای بزرگ کیهانی
شیل نفتی
درس تغذیه و بهداشت مواد غذایی
سخنان امام علی علیه السلام با مردم بصره پس از جنگ جمل
حس خلاقیت و ابداع
مصالح خرده سنگی در راه سازی
دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه
امام علی علیه السلام جداکننده میان حق و باطل است
 کاربر Online
447 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 09 اردیبهشت 1391 [04:35 ]
  نگاهی دقیق تر به رفتار غیرعادی آب
 

نگاهی دقیق تر به رفتار غیرعادی آب

با افزایش دما ، حجم آب در گستره‌ی دمایی صفردرجه ی سانتیگراد تا 4درجه ی سانتیگراد کم می‌شود. در این گستره ضریب انبساط حجمی منفی است. در بالای4درجه ی سانتیگراد آب با گرم شدن منبسط می‌شود. از این رو آب بیش‌ترین چگالی را در4درجه ی سانتیگراد دارد. آب موقع یخ زدن نیز منبسط می‌شود ، به همین دلیل است که یخ از وسط خانه‌های ظرف‌های یخ ساز بالا می‌زند. برعکس ، بیش‌تر مواد موقع یخ زدن منقبض می‌شوند.

این رفتار غیرعادی آب اثر مهمی بر حیات گیاهان و جانوران در دریاچه‌ها دارد. دریاچه از سطح به پایین سرد می‌شود ؛ در بالای4درجه ی سانتیگراد آب سرد شده در سطح به عمق دریاچه جریان می‌یابد زیرا چگالی آن بیش‌تر است. ولی وقتی دمای سطح به زیر4درجه ی سانتیگراد سقوط کند ، آب نزدیک سطح از آب گرم زیر چگالی کم‌تری دارد. از این رو جریان به طرف پایین قطع می‌شود ، و آب نزدیک سطح از آب زیر سردتر می‌ماند. وقتی سطح یخ بزند ، چون یخ از آب چگالی کم‌تری دارد شناور می‌شود. حتی تا وقتی که تمام دریاچه یخ بزند ، آب در عمق در4درجه ی سانتیگراد باقی می‌ماند.

اگر آب مثل اغلب مواد رفتار می‌کرد ، و در سرد شدن و یخ زدن پیوسته متراکم می‌شد ، دریاچه‌ها از عمق به بالا یخ می‌زدند. گردش ناشی از اختلاف در چگالی‌ها به طور مداوم آب گرم‌تر را برای سرد شدن مؤثر به سطح می‌آورد ، و دریاچه‌ها بسیار آسان‌تر یخ می‌زدند. این امر حیات همه‌ی گیاهان و جانوران را که نمی‌توانستند یخ زدن را تحمل کنند در معرض نابودی قرار می‌داد. اگر آب این ویژگی استثنایی را نداشت ، تحول حیات راه بسیار متفاوتی را طی می‌کرد.


مرجع
UNIVERSITY PHYSICS 13TH EDITION 2012

  امتیاز: 0.00