منو
 کاربر Online
1308 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 11 فروردین 1391 [20:16 ]
  جت استریم های سیاره مشتری، از مسیرشان منحرف می شوند
 

سیاره زمین و سیاره مشتری، هر دو دارای جت استریم (جریانهای جت= Jet Stream) هستند (ابرهای پر سرعتی که سراسر سیاره را می پیمایند). در مشتری، جت استریم ها، در نوارهای خاصی از سیاره قرار دارند، در صورتی که جت استریم های زمین، در سراسر آن گردش می کنند. بر اثر حرکت جت استریم ها در سراسر زمین تغییرات شدید آب و هوایی دیده می شود.
چنین الگوهای عجیب آب و هوایی، بر اثر واکنش جت استریم ها و پدیده اتمسفری دیگری به نام امواج Rossby بر روی زمین پدید می آید. این پدیده 20 سال پیش برای اولین بار در سیاره مشتری کشف شد.
اکنون دانشمندان آثاری از امواج Rossby را در مشتری کشف کرده اند که جت استریم های آن سیاره را از مسیرشان منحرف می کند.
مایکل الیسون از موسسه مطالعات فضایی گادارد ناسا می گوید:`اتمسفر یک سیاره بسیار شبیه به سیم های یک وسیله موسیقی است. اگر سیم را محکم بکشید می تواند در فرکانس های متفاوت رزونانس (تشدید) کند که نتهای مختلف به وجود می آیند. به شیوه مشابه، اتمسفر می تواند در حالتهای مختلف رزونانس کند و انواع گوناگون موج را پدید آورد.`
دانشمندان امیدوارند با مطالعه این امواج به درک بهتری از ساختار و ترکیبات چیزی که در زیر لایه های ابر مشتری قرار دارد دست یابند.
ترجمه شده از :universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00