منو
 کاربر Online
937 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 05 فروردین 1391 [10:21 ]
  خرسهای مکزیکی شاهد آثار برخورد قدیمی
 

یک تیم تحقیقاتی بین المللی از کشف رسوبات عجیب در بستر دریاچه کوئیتزیو (Cuitzeo) در مکزیک مرکزی خبر داد که تایید کننده نظریه برخورد عظیم یک جسم کیهانی با زمین در 12900 سال پیش است. احتمالا این برخورد موجب تغییرات گسترده آب و هوایی و انقراض بسیاری از گونه های حیوانات بزرگ شده است.
تیم محقق، لایه ای رسوبی به قدمت 13000 سال کشف کرد که شامل مواد و نتایج برخورد مانند دوده، گویچه های برخود و ساختارهایی در اندازه اتمی که با نام نانو الماس (nano_diamonds که حتی سخت تر از الماس معمولی هستند) می باشد.
لایه نازک رسوب در کف کوئیتزیو مشابه لایه هایی با همان سن است که در سراسر آمریکای شمالی، گرین لند و اروپای غربی یافت شده است.
به نظر می رسد 12900 سال پیش، شهاب بزرگ یا ستاره دنباله دار (به پهنای چند صد متر) با زاویه کم وارد اتمسفر زمین شده، صخره ها را به حالت مذاب در آورده و در کل موجب آشفتگی و ویرانی گسترده شده است. رویداد مفروض باید درست پیش از دوره سرمای غیر عادی هوا به نامYounger Dryas که موجب انقراض حیوانات بزرگ آمریکای شمالی شد، بوده باشد.
زمان برخورد با تغییرات غیرعادی حیاتی و محیطی مکزیک و آمریکای مرکزی در طول 20000 سال گذشته سازگاری دارد.
مواد عجیبی که در رسوبات کف کوئیتزیو کشف شده، به جز با یک برخورد کیهانی، با هیچ آتشفشان یا فرایند زمینی یا انسانی نمی توانسته به وجود آمده باشد.
تنها لایه رسوبی گسترده ای که دربردارنده مقدار زیادی نانو الماس و دوده است، مربوط به 65 میلیون سال پیش است که همزمان با انقراض دایناسورها می باشد.

منبع خبر: Universetoday


تصویر

  امتیاز: 0.00