منو
 کاربر Online
569 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 27 اسفند 1390 [06:40 ]
  پوسته ماه در بخش های خاصی دچار ترک شده است
 

تصاویر اخیری که توسط LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) ناسا گرفته شده حاکی از این است که پوسته ماه در بخش های خاصی دچار ترک شده است. شکافهای کوچک که پهنایی کمتر از صد متر و طولی کمتر از یک کیلومتر دارد، در عکسها دیده می شود. تنها تعداد کمی از این گودال ها قبلا بر روی سطح ماه کشف شده بود.
تیم LROC نشانه هایی از انقباض های تازه بر روی سطح ماه یافته اند که مربوط به آگوست 2010 است. بر اساس داده ها، تیم پیشنهاد می کند که گسترش وسیع این شکافها نشانگر کاهش قطر ماه و شاید ادامه این کاهش قطر از قبل باشد.
توماس واترز از مرکز مطالعات زمین و سیاره ای می گوید: `ما فکر می کنیم در حال حاضر ماه به دلیل سرد شدن بخش های درونی آن که هنوز داغ هستند در حال انقباض کلی است`.
با توجه به اندازه شکافها، فرض بر این است که نیروهای به وجود آورنده این انقباض ها باید ضعیف باشد. بعدا این فرض به وجود آمد که بی شباهت به دیگر سیارات زمینی، ماه در طول دوران اول شکل گیریش به طور کامل مذاب نبوده است.
تنها حدود نیمی از ماه با رزولوشن بالا تصویر برداری شده است و هنوز قسمت بزرگی از آن برای بررسی باقی است.
ترجمه شده از: NASA


تصویر

  امتیاز: 0.00