منو
 کاربر Online
1425 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 24 اسفند 1390 [10:57 ]
  اگر ماه در حال حاضر ماگمای مایع دارد، چرا این ماگما فوران نمی کند؟
 

سال گذشته دانشمندان بار دیگر نگاهی بر داده های Seismic (مربوط به زمین لرزه) که توسط آزمایش های آپولوها جمع آوری شده بود، کردند و دریافتند که گوشته زیرین ماه (بخشی که نزدیک مرز گوشته و هسته است) تا حدودی مذاب است. یافته های آنان حاکی از این است که 150 کیلومتر آخر گوشته در همه جا شامل 5 تا 30% مایع مذاب است. بر روی زمین این مقدار کافی است تا ماده مذاب از بخش جامد جدا شده به سمت بالا حرکت کرده و در سطح فوران کند. می دانیم که ماه در گذشته فعالیت آتشفشانی داشته اما چرا دیگر مواد مذاب در سطح آن فوران نمی کنند؟
فرض بر این است که در حال حاضر ماگماهای ماه در مقایسه با صخره هایی که آن ها را احاطه کرده اند بسیار چگال اند و نمی توانند به سمت بالا بیایند مثل آب و روغن. ماگماهایی با چگالی کمتر، شناورند و به بالای صخره های جامد نفوذ می کنند. اما اگر ماگما خیلی چگال باشد، در جایی که هست می ماند و یا حتی ته نشین می شود.
طبق آزمایش های انجام شده و با توجه به این حقیقت که در ماه فعالیت آتشفشانی وجود ندارد، پس می توان اینگونه برداشت کرد که ماگمایی که در عمق ماه است باید چگال تر از محیط اطرافش باشد به همین دلیل ماده مذاب قادر به فوران نیست.
ترجمه شده از: NASA


تصویر

  امتیاز: 0.00