منو
 کاربر Online
867 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 12 اسفند 1390 [20:22 ]
  حساسیت به زیور آلات بدلی‌
 

حساسیت به زیور آلات بدلی‌

تصویر

حساسیت به بدلیجات معمولاً به علت وجود عنصر نیکل موجود در آنها ایجاد می‌شود.
سیستم ایمنی بدن افرادی که به نیکل حساسیت دارند، نسبت به این عنصر واکنش نشان می‌دهد و هر زمانی که پوست با آن تماس داشته باشد دوباره مشکلات و علائم حساسیتی ایجاد خواهد شد.

نیکل غیر از جواهرات بدلی در سکه‌ها، قیچی، دکمه‌ها و زیپ‌های لباس و دسته عینک نیز وجود دارد. بعضی از خوراکی‌ها و مواد غذایی هم حاوی نیکل است. بنابراین کسانی که به این عنصر حساسیت دارند تا حد امکان باید تماس‌شان را با این مواد کاهش دهند.

فلزات دیگر هم می‌تواند باعث بروز حساسیت شود، اما معمولاً شیوع حساسیت با سایر فلزات کمتر از نیکل است. به عنوان مثال کبالت نیز می‌تواند حساسیت‌زا باشد.

طلا کمتر از سایر فلزات موجب بروز حساسیت می‌شود، اما طلا هم بندرت ممکن است چنین علائمی را ایجاد کند.

علائم حساسیت:
گاهی پس از استفاده از لوازمی خاص، علائم حساسیت بروز می‌کند. قرمزی، تورم، سوزش و خارش از جمله علائم حساسیت است.
تعریق و گرمای هوا باعث می‌شود مقدار بیشتری نیکل با پوست بدن در تماس باشد و به همین دلیل احتمال ایجاد حساسیت را برای افرادی که به این ماده حساس هستند، افزایش می‌دهد. خشکی پوست نیز از دیگر عواملی است که سبب تشدید حساسیت در این گروه می‌شود و به همین دلیل چرب نگه‌داشتن پوست و استفاده از کرم‌ها به عنوان محافظ شیوه‌ای موثر برای کاهش علائم است.

پیشگیری:
پیشگیری از ایجاد این ضایعات پوستی، دوری از عامل ایجادکننده حساسیت(البته پس از تشخیص و یافتن عامل حساسیت) است.
چرب نگه‌داشتن پوست و استفاده از چسب‌های ضد آب شیوه‌هایی موثر برای کاهش تماس بدلیجات با پوست بدن است.

برخی از خوراکی‌ها مانند شکلات، بادام هندی، لوبیا قرمز و اسفناج نیز حاوی نیکل است بنابراین افرادی که به نیکل حساسیت دارند و در تماس با آن دچار اگزما می‌شوند، باید دقت داشته باشند، چون در صورت مصرف این خوراکی‌ها ضایعات پوستی‌ آنها تشدید می‌شود.

  امتیاز: 0.00