منو
 کاربر Online
548 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 12 اسفند 1390 [15:53 ]
  آیا سرعت چرخش سیاره ناهید در حال کاهش است؟
 

اندازه گیری های جدید نشان می دهد، نرخ چرخش سیاره ناهید تقریبا 6.5 دقیقه نسبت به آخرین اندازه گیری که 16 سال پیش توسط فضاپیمای ماژلان انجام شد کند شده است.
چه چیزی می تواند باعث کند شدن چرخش این سیاره شود؟ یک احتمال آن است که آب و هوای خشن (مدام در حال تغییرات شدید) آن می باشد. مدل های اخیر اتمسفری نشان داده اند که این سیاره می تواند چرخه آب و هوایی داشته باشد که دهه ها به طول انجامد و آن می تواند موجب کاهش دوره چرخش سیاره ناهید شود. مهمترین این نیروها مربوط به اتمسفر چگال آن (بیش از 90 برابر فشار اتمسفر زمین و سیستم آب) و هوایی پر سرعت است که این باور را به وجود می آورد که با نیروی اصطکاک موجب کاهش سرعت چرخش سیاره می شود. زمین هم چنین اثراتی را تجربه می کند در حد چند میلی ثانیه ولی 6.5 دقیقه در مدت زمانی کمی بیش از یک دهه تغییر بزرگی در چرخه ونوس به حساب می آید. دانشمندان هنوز مشغول بررسی های بیشتر هستند تا دلیل کاهش سرعت ونوس را کشف کنند.
ترجمه شده از: ESAتصویر

  امتیاز: 0.00