منو
 کاربر Online
1252 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  چهارشنبه 10 اسفند 1390 [13:41 ]
  نکاتی هنگام خرید نوت‌بوک
 

سرعت: آیا باید حتما Dual-Core یا core i باشد؟

اینکه یک نوت‌بوک تا چه میزان کارایی باید داشته باشد، تنها به خود شما بستگی دارد:

اگر قسمت اصلی کار شما تنها جستجو در اینترنت، خواندن و نوشتن میل‌ها و یا دیدن دی‌وی‌دی باشد، یک نوت‌بوک ارزان قیمت با AMD Mobile Sempron یا Intel Celeron M مانند: ASUS A6U و یا Dell Inspiron 1300 کافی است.

در آزمایش کارایی ما برای کار گفته شده در بالا نتیجه‌ای با 90 تا 120 نمره کافی می‌باشد. اگر احتیاج به جایگزینی برای کامپیوتر خانگی خود دارید، باید جواب آزمایش بیشتر از 160 نمره باشد، همانند: نوت‌بوک‌های Dual-Core.

نوت‌بوک های Dual-Core حدود 30 درصد سریعتر از سیستم‌های نسل قبل سنترینو می‌باشد. این تفاوت سرعت را در برنامه‌های مخصوص قابل استفاده در Dual-Core به راحتی می‌توان لمس کرد. اما در حالت عادی نیز کارکردن روزانه با چندین برنامه (Multi-Tasking) با نوت‌بوک‌های Dual-Core بسیار راحت‌تر است. به هر حال مسلم است که یک پردازنده دو هسته‌ای امنیت کامپیوتر را بالاتر برده و برای کارهایی مانند دیدن و کار کردن با فیلم‌هایی با کیفیت بالا از آنجا که احتیاج به قدرت بیشتری از طرف پردازشگر می‌باشد، مناسب‌تر است.بازی در نوت‌بوک:

یک کارت گرافیکی خوب لازم است.

قانونی بسیار ساده: اگر طرفدار بازی‌هایی هستید که در آنها سرعت و گرافیک بسیار مهم هستند پس نوت‌بوک‌هایی با چیپ‌های Intel 945GM، Intel 915GM یا ATI Radeon Xpress 200M را فراموش کنید چرا که اولا قابلیت بازی‌های خوب را ندارند و دوما در تست ما در مورد بازار 3D‌ها این نوت‌بوک‌ها تنها امتیازی بین 1000 تا 1500 نمره می‌آورند.

کارایی بالا در 3D را می‌توانید در نوت‌بوک‌هایی با کارت‌های گرافیکی معمولی مثلا Geforce Go 7400 Nvidia و Mobility Radeon X1400 ATI بیابید. اینها در آزمایش ما از 4000 تا 6000 امتیاز را کسب کرده‌اند. با اینگونه نوت‌بوک‌ها حتی بازی‌های سطح عالی نیز به راحتی عمل خواهند کرد. البته نه با دقت تصویری بیشتر از 1024x768. بیشتر نوت‌بوک‌ها دارای دقت صفحه بالاتری می‌باشند، `باید بدانیم هنگامی که صفحه نمایشگر با دقت تصویری پائین، تصویری را در کل صفحه را نشان می‌دهد، کیفیت عکس‌ها و تصاویر کم می‌شود`.

پس از این کار، اگرچه تصاویر کوچکتر شده و لبه آنها سیاه‌رنگ می‌شود، اما در مقابل زیباتر می‌شوند:

برای اینکار در درایور کارت گرافیک گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

`Advanced->Display->LCD و سپس تنظیم صفحه را غیرفعال کنید. برای بازی‌های عالی با کیفیت بالا و دقت صفحه‌ای ارزشمند، احتیاج به یک نوت‌بوک با Mobility Radeon X1600 یا کارت‌های گرافیکی مانند این کارت که ارزش تستی آنرا به 7000 و 10000 امتیاز رسیده باشد دارید.

اگر می‌خواهید که سرعت بازی شما کاملا مانند سرعت یک کامپیوتر خانگی باشد، باید نوت‌بوکی با کارت‌های گرافیکی Geforce Go 7800 GTX یا Mobility Radeon X1800 تهیه کنید چرا که در تست ما هم امتیازی بیش از 10000 را کسب کرده‌اند.

توسعه یک نوت‌بوک: تنوع در پورت‌ها مهم است.

یک نوت‌بوک به سادگی توسعه نمی‌یابد و نمی توان آن را با عناصر قوی‌تری، بازسازی کرد. به همین علت هم نوت بوک مورد نظر شما باید در هر حال 3 تا 4 پورت USB داشته باشد که بتوان به آن وسایلی مانند: صفحه کلید، موش، اسکنر، پرینتر و ... را وصل کرد.

مهم: پورت‌های USB نباید نزدیک به هم باشند چرا که اشغال کردن یکی از آنها با عث اشغال کردن پورت بعدی نیز خواهد شد.

توجه: می توان گفت که تمامی کامپیوترهای نوت‌بوک جدید، دیگر دارای پورت‌هایی به موازت یا کنار هم نمی‌باشند. لذا اگر خواستار استفاده از دستگاه‌های قدیمی خارجی مانند: پرینتر واسکنر های قدیمی بودید باید آداپتورهایی برای تبدیل که به قیمت 10 تا 20 یورو می باشند را تهیه کنید.

به اینترنت وارد شدن با تمام نوت‌بوک‌ها حتی ارزان قیمترین آنها ممکن می‌باشد وهمگی دارای بخش‌های مورد نیاز مانند مودم، چیپ network یا WLAN و همچنین Bluetooth می‌باشد. عکس‌ها و فیلم‌های دوربین فیلمبرداری و یا دوربین عکاسی دیجیتالی توسط خواننده کارت‌ها که فرمت‌های اصلی مانند SD، MMC، XD و Memory Stick را پشتیبانی می‌کند قابل دیدن است.

فراموش نشود که FireWire Port نیز در این دستگاه‌ها موجود می‌باشد. تنها درنوت بوکها است که می‌توانید دستگاه هایی به عنوان تجهیزات جانبی را برای PC-Casd-Port() وصل کنید. ( نام‌های دیگر: Cardbus, PCMCIA برای مثال یک کارت تلویزیون و یا ISDN.

نوت‌بوک‌های جدید دارای مکان ورودی برای Express card های آینده می‌باشند.

کارت‌های کامپیوتری جدید اجازه عناصری کوچکتر، کم مصرف‌تر و سریعتر را به شما خواهند داد البته این عناصر یا بهتر بگوییم قطعات و دستگاه‌ها هنوز به طور کامل درست نشده‌اند. اگر نوت‌بوک‌شما دارای پورت هایی به میزان کافی نمی باشد و یا نمی خواهید که با میزان زیادی از کابل‌ها به خاطر دستگاه‌های جانبی قدیمی دیگر سروکار داشته باشید یک Docking-Station (نام دیگر: porteplikator) به شما کمک خواهد کرد:

این دستگاه یا برای پورت USB های طرح شده توسط Belkin یا Dicota ( بنا به تجهیزات از 80 یورو به بالا) و یا برای طراحان نوت‌بوک‌ها برای مدل‌هایی خاص وجود دارد. Docking-Station های شخصی طراحی شده به ورودی در زیر نوت‌بوک وصل شده و بدینوسیله تمامی‌دستگاه‌های جانبی و همچنین مانیتور با صرفه‌جویی در جا به آن وصل می‌شوند.افزایش امکانات نوت‌بوک‌:

چنین نوت‌بوک‌هایی به ما امکان بالا بردن حافظه را به راحتی می‌دهند. برای اینکه به مکان و یا ورودی مورد نظر دست پیدا کنید باید پوشش زیردستگاه را باز کنید، در بعضی از نوت‌بوک‌ها مکانی برای نصب در زیر صفحه کلید و جود دارد اما دسترسی به ان مشکل می‌باشد، چرا که ابتدا باید پوشش را باز کنید. برای اینکار دفترچه راهنمای این بخش نیز به شما کمک می کند. اگر یک جای نصب اضافی وجود داشت به راحتی یک مدل حافظه اضافی را در قالب SO-DIMM در آن جا می‌دهید.

البته در بیشتراوقات برای تسلیحات احتیاج به تعویض مدل‌ها خواهید داشت چرا که برای مثال هر دو جای نصب اضافی، پر شده‌اند.

مهم: تنها حافظه‌هایی را بخرید که به نوت‌بوک‌ شما بخورند. اطلاعات مهم و قابل استفاده در این زمینه را می‌توانید در دفترچه راهنما و یا از طریق عرضه‌کنندگان نوت‌بوک و یا فروشندگان حافظه بدست آورید. اگر حافظه مورد نیاز را شخصا نصب کنید و مستقیما از سازندگان نوت‌بوک نخرید، صرفه‌جویی خوبی را برای پول خود انجام داده‌اید. تا زمانی که توانسته باشید حافظه مورد نظر را به درستی نصب کنید، به گارانتی نوت‌بوک‌ شما نیز هیچ ضربه‌ایی وارد نمی‌شود.

نصب کردن یک هارد با حافظه بیشتر نیز زیاد سخت نیست:

نوت‌بوک‌های استاندارد با هاردی در قالب 2,5 Zoll و ارتفاع 9.5 میلیمتر می باشند. از طریق یک پوشش اضافی که در زیر نوت‌بوک قرار دارد می‌توان هارد موردنظر را در قابل ساخته شده قرار داد. اگر نوت‌بوک‌ هارد جدید را نشناخت، یک Bios-Update البته در صورتی که طراحان نوت بوک آنرا ارائه کرده باشند، به شما کمک خواهد کرد.

نوت‌بوک‌های جدید دارای DVD-Writer می‌باشند. اگر بر روی نوت‌بوک‌شما یک درایو Combo وجود دارد که سی‌دی‌ رایت می کند، می‌توانید آنرا از طریق یک fireWire-Writer یا USB خارجی مجهز کنید و یا درایو قدیمی را برداشته و رایتر جدیدی جایگزین آن کنید.

بیشتر اوقات برای تعویض ، احتیاج به درایوی در قالب Slimline ( ارتفاع به میلمتر: 12.5) خواهید داشت. نوت‌بوک‌های بسیار صاف با درایوهای Ultra-Slim ( ارتفاع به میلمتر: 9.5 ) کار می کنند. البته اینگونه نوت‌بوک‌ها دیگر به سختی قابل تسلیحات خواهند بود.

زشتی کار: بیشتر اوقات بزرگی و چهره ظاهری قسمت نصب شده با بدنه نوت‌بوک هم خوانی ندارد.

بقیه قسمت‌های نوت‌بوک را یا از لحاظ تکنیکی اصلا نمی توانید بهتر کنید و یا هیچ سودی برای شمانخواهد داشت:

در بسیاری از نوت‌بوک‌ها پردازشگر به قسمت اصلی چسبیده است و لذا قابل تعویض نیست. حتی اگر پردازشگر در گیره و نه چسبی باشد باز هم به علت فن‌ روی آن کاری دشوار در مقایسه با کامپیوتر معمولی می‌باشد. شما به هر حال باید یک مدلی با سرعت بالاتر از همان نوع پردازشگر به جای قبلی نصب کنید مثلا یک 2.26GHs با پنتیوم M به جای 1.73GHs و اینکار سود چندانی ندارد.

کارت گرافیکی هم در بیشتر مواقع قابل تسلیح نمی‌باشد چرا که یا اصلا امکان عوض کردن و برداشتن آن وجود نداشته و یا عناصر مورد نظر برای تسلیح آن وجود ندارند.

Display: پهن و روشن بهتر است.

بیشتر نوت‌بوک های جدید دارای صفحه‌ایی در قالب عکس پهن می‌باشند که بیشتر در حالت نمایشی 16:10 می‌باشند. با اینکه نه تنها در هنگام دیدن دی‌وی‌دی‌ها، سیاهی‌های دور کمتر به نظر می‌رسند، بلکه مثلا در یک جدول اکسل نیز تعداد ردیف‌های بیشتری را می‌توانید ببینید. یکی از فایده‌های این گونه صفحه‌ها این است که اگر چه این صفحه‌ها پهن می باشند اما به ارتفاع قالب 4:3 نمی‌رسند و به همین علت برای کسانی که زیاد در هواپیما و قطار می باشند سود فراوانی خواهند داشت چرا که با وجود اینکه نفر جلویی صندلی خود را به عقب کج کرده است باز هم بدون هیچ مشکلی می‌توان از آنها استفاده کرد.

یکی از Display-Tend‌های دیگر Glare-Displays می‌باشند که هر کدام از عرضه کننده‌های نوت‌بوک‌، اسم دیگری روی آن می‌گذارند مانند: Trubrite، Crystalview، XBlack، Trulife در کل منظور این صفحه‌های نمایش، چیز فوق‌العاده‌ایی می‌باشد که روشنی زیاد و قدرت رنگ بالایی را دارا باشد.

قسمت منفی: اسن صفحات نمایش منابع نوری موجود در فضای اطراف را با قدرت کامل بازتاب می دهند، لذا در پیدا کردن جای مناسبی برای قراردادن آنها کوشید.

یکی ازمواردی که برای سازندگان نوت‌بوک ها بسیار حائز اهمیت است. صرفه‌جویی در کیفیت Display می‌باشد چرا که یکی از گرانترین قسمت‌های موجود در یک نوت‌بوک می‌باشد. برای همین هم، همیشه توجه داشته باشید که صفحه نوت بوک مورد نظر به اندازه کافی روشن باشند. (160 تا 130 cd.m2 برای کارهای خانگی کافی است)

برای حس بهتر در دید عکس باید این روشنی گفته شده به صورت یکسان در همه نقاط صفحه پخش شده باشد. صفحه‌هایی با کیفیت پایین در گوشه‌ها نور کمتری نسبت به مرکز صفحه دارند: توجه داشته باشید که بنا به آزمایشات انجام شده ما میزان پخش نور و روشنایی باید حداقل حدود 80 درصد باشد.

دقت تصویری صفحه نیز مسئله بسیار مهمی می‌باشد اما باید توجه داشته باشید که دقت تصویری بیشتر، همیشه بهتر نیست. اگر دقت تصویری در مقایسه با قطر صفحه بسیار بالا باشد، گرچه نوت بوک محتوای بیشتری را بر روی صفحه برای شما ظاهر می‌کند. اما به چشمان انسان فشار زیادی وارد می‌شود چرا که نوشته ها و آیکون‌ها کوچکتر می شوند. برای مثال: دقت تصویری یک صفحه 15.4ZOLL برای کارکردنی راحت‌تر و بدون فشار باید بر روی 1280X800 نقطه تصویری باشد.

مطمئنا برای میز کار به جای صفحه‌های تصویری نوت‌بوک‌ها، می‌توان از سی‌دی‌های ارزشمندی به جای صفحات استفاده کرد. اگر نوت‌بوک و مانیتور دارای ورودی و خروجی‌های مخصوص اشتراکات توسط dvi باشند، می‌توانید بهترین کیفیت را بر روی میز کار خود از لحاظ تصویری داشته باشید.

میزان صدا و مدت زمان کار باطری:

عموما در نوت‌بوک‌ها صداهای اضافی سیستم نسبت به کامپیوترهای خانگی نقش مهمتری را بازی می کنند. یک نوت بوک کاملا در جلوی شماقرار دارد، در حالی که سیستم یک کامپیوتر خانگی بیشتر اوقات در زیر میز کار شماست. همینکه فن یک نوت‌بوک کمتر کار می کند و یا صدای آن قابل شنیدن نیست، کمک بزرگی به تمرکز شما و همچنین کسانی که در کنار شما نشسته‌اند می کند.

با توجه به آزمایش ما، فن نوت بوکی که صدای آن 1.2 باشد را به راحتی می‌توان شنید و اگر این میزان به بالای 2 برسد دیگر تمرکز کردن کار بسیار مشکلی خواهد بود.

اگر چه در هنگام بازی کردن و یا نگاه فیلم صدای بالای فن، زیاد مشکلی ایجاد نمی کند، اما باز هم خبر از مشکلی حل نشدنی در نوت‌بوک‌ها می‌دهد. تکنیک Dual-Core گر چه نوت‌بوک‌ها را سریعتر می کند اما آنها را صرفه‌جوتر نمی کند. به هر حال در آزمایش ما در مورد میزان مصرف برق و مدت زمان کار باطری، نسل جدید سنترینو کاملا شبیه نسل قبلی می ماند. برای هر دو نسل گفته‌های زیر صادق است:

2/5 تا 3 ساعت مدت زمان کار باتری برای نوت‌بوکی با کارت گرافیکی در این حالت میزان مصرف برق 25 تا 22 وات می باشد. نوت بوک‌هایی که دارای عملکرد گرافیکی نصب شده‌ایی در ست‌چیپ خود می‌باشند از 3 تا بیش از 4 ساعت کار کرد باطری داشته و در میانگین 14 تا 16 وات برق مصرف می‌کنند. در هر صورت باید گفت که پردازشگر سنترینو، WLAN و ست چیپ تنها 20 درصد از کل برق مصرفی را به خود اختصاص می‌دهند.

توجه: سیستم عامل جدید مایکروسافت یعنی ویندوز ویستا دارای بعضی عملکردهای خاص برای نوت‌بوک‌ها خواهد بود. یک حالت خواب اختصاصی هنگامی که میزان باطری از سطح خاصی پایین‌تر بیاید، تمام داده‌ها و فایل‌های ضبط شده در RAM را به هارد انتقال می‌دهد به جز این ویستا از Flash-Memory در فرم دستگاه خارجی و یا یک هارد اضافی استفاده می‌کند تا فایل‌ها را سریعتر به محل برساند و بدینوسیله در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کند.

در همین رابطه نیز تکنیکی وجود دارد که اینتل به آن نام Robson را داده است. این تکنیک نیز قرار است مانند ویستا از آغاز سال 2007 در دسترس عام قرار بگیرد.

نوت‌بوک‌ها: ما اینگونه تست می‌کنیم

یک نوت بوک خوب باید سریع باشد و تجهیزات کاملی داشته باشد، اما در عین حال باید براحتی قابل استفاده بوده و مدت زمان کار باتری آن نیز بالا باشد. مطمئنا سرویس دهی و قیمت آن نیز در این میان مطرح می‌باشند ما به تمام این نکات در تست خدمات توجه می‌کنیم.

سرعت: سرعت را در برنامه‌های کاربردی استانداردی مانند آفیس کار با عکس و اینترنت توسط Benchmark Sysmark 2994SE آزمایش می کنیم. این برنامه شخصی را برای سیستم تصور می کند که حدودا هم زمان از برنامه‌هایی مانند Word، PowePoint و Outlook، Access، PhotoShop استفاده می‌کند. قدرت بازی نوت‌بوک‌ها را با 3DMark03 تست می‌کنیم.

تجهیزات:

در اینجا عناصر سخت افزار را ارزشیابی می‌کنیم. برای مثال: فضای کلی هارد، سرعت رایتر، میزان پورت‌های موجود. به جز این به مسائلی مانند نرم‌افزارهای موجود و نصب شده نیز اهمیت داده می شود.

مدت زمان کار باتری:

توسط Benchmark Mobile Mark 2005 تست می کنیم که یک نوت‌بوک که به برق وصل نشده است در هنگام استفاده از برنامه‌های کاربردی استاندارد چه مدت زمانی را دوام می‌آورد.

بخصوص اگر زمانی بخواهید که از نوت بوک خود به عنوان وسیله ای در بین راه‌ها استفاده کنید. باید مدت مان کار باتری 4 ساعت و بیشتر باشد. نوت‌بوک‌های استاندارد مدت زمانی بین 3 تا 4 ساعت را ارائه می‌دهند اما نوت‌بوک‌هایی باکارت گرافیکی بیشتر اوقات زیر 3 ساعت کارایی دارند.

کارکرد:

می‌خواهید که با نوت‌بوک خود به راحتی کار کنید؟ پس به این نکات توجه کنید: ( بزرگی، تناسب، کیفیت) در دکمه‌ها و بخش جایگزین ماوس Trackpoint یا Touchpad.

ارگونومی:

این بخش کیفیت صفحه را در روشنایی، زاویه تصویر، رنگ، تناسب و ... به ما نشان می‌دهد. به جز این باید گفت که وزون یک نوت بوک نیز همانند صدای آن را در اینجا تست می‌شود.

یکبار بدون فشار: برای اینکه میزان صدا رادر هنگام نمایش صفحه اندازه می گیریم

یکبار با فشار کامل: که توسط نشان دادن یک فیلم و یا بازی با بالاترین صدا آزمایش کنیم.

سرویس: برای گرفتن یک نمره خوب باید عرضه کنندگان و سازندگان یک سرویس ارزان و قابل اعتماد و قابل دسترسی آسان توسط سایت‌های وب را داشته باشند. علاوه بر آن باید سایت‌ها و امکاناتی برای پشتیبانی بایوس و درایوها به ما عرضه کند.

قیمت: تنها در این تست اسکن است که می‌توان گفت هر چه ارزانتر نمره‌ایی بالاتر.

در این تست نوت‌بوک‌های استاندارد تا 1500 یورو و نوت‌بوک‌هایی باامکانات اضافی بالای 1500 یورو می‌باشند.

باید توجه داشت که برای طبقه‌بندر قیمت باید دانست که شخصی که نوت بوک را می‌خرد آیا یک مبتدی و یا یک خبره در کامپیوتر بوده و چه انتظاراتی از نوت بوک خود دارد.

مطمئنا افراد مبتنی به نوت‌بوک‌هایی با قیمت 1500 یورو و افراد خبره به بالاتر از 1500 یورو احتیاج خواهند داشت.

  امتیاز: 0.00