منو
 کاربر Online
1372 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 09 اسفند 1390 [11:13 ]
  اثر آلودگی هوا بر بدن
 

اثر آلودگی هوا بر بدن

آلودگی هوا به پوست آسیب می‌رساند چون پوست در تماس مستقیم و خط اول مقاومت بدن در مقابل عوامل آسیب رسان خارجی است. تماس طولانی پوست با عوامل آلوده ی محیطی باعث بیماری‌های پوستی می‌شود.

ذرات و ترکیبات زیان‏آور هوای آلوده که از طریق تنفس‌ یا پوست جذب بدن می‏شوند، از طریق جریان خون به مغز رسیده و سبب بروز بیماری می‌شوند. تماس بیش از حد با آلودگی هوا سبب افزایش ناتوانی‌های ذهنی می‌شود.

مسمومیت با سرب(حاصل از سوخت خودروها) توانایی ذهنی را کاهش می‏‏دهد و به سیستم عصبی و سایر اندام‌ها آسیب می‏رساند.
منوکسیدکربن از مواد زیان‏آور هوای آلوده نیز می‏تواند موجب سردرد، کاهش هوشیاری و ....... شود.

بینی نقش مهمی در تصفیه آلودگی‏ها دارد. مواد آلاینده‏ای که در بینی تجمع پیدا می‏کند می‏تواند به بافت بینی، سینوس‏ها و مخاط تنفسی آسیب برساند. آلودگی، راه‏ هوایی بینی را تحریک کرده و موجب التهاب مخاط و تولید خلط می‏شود.
ناراحتی‏های تنفسی در کودکان با افزایش آلودگی هوا تشدید می‏شوند. ذرات معلق به دلیل اندازه ی کوچک‏شان در بینی به دام نمی افتند و وارد ریه ها شده و می‏توانند سبب خس‌خس و تنگی نفس و علایم مشابه در افراد مبتلا به آسم یا افرادی که سیستم تنفسی حساسی دارند، شوند.

آلودگی، راه‏های هوایی را ملتهب می‏کند و در کودکان و افراد مبتلا به آسم ایجاد مشکل می‏کند ‏همچنین موجب درد قفسه سینه، اشکال در تنفس و افزایش احتمال عفونت ریه می‏شود.

آلودگی هوا بر سیستم عروقی و گردش خون نیز تاثیر نامطلوبی دارد.

  امتیاز: 0.00