منو
 کاربر Online
616 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 07 اسفند 1390 [10:00 ]
  دانشمندان سرنخ های جدیدی درباره بخشهای درونی سیارات سنگی فراخورشیدی بزرگتر از زمین به دست آورده اند
 

همانطور که می دانیم، در زیر پوسته و گوشته زمین، هسته مذاب (هسته بیرونی) قرار دارد. هر چه پایین تر می رویم دما و فشار افزایش می یابد. بر اثر فشار، ماگماهای مذاب می توانند تغییر حالت داده و این مواد مذاب از یکدیگر جدا شوند. چنین فشارهای بالایی می تواند گرافیت را به الماس تبدیل کند. حال تحقیقات جدید نشان می دهد، فرایند مشابهی می تواند در سیارات فراخورشیدی سنگی بزرگتر از زمین رخ دهد جایی که منیزیم سیلیکات درونی مذاب نیز، به حالت چگال تر تبدیل می شود.
دانشمندان برای شبیه سازی اتفاقی که در هسته این سیارات می افتد، از پالس لیزر استفاده کردند. یک پالس لیزر قوی همچنان که از نمونه ها عبور می کند، موج شوکی را به وجود می آورد. تغییرات در سرعت شوک و دمای نمونه نشان دهنده آشکارسازی تغییرات فاز است.
جالب اینجاست، هرچند این مایعات، ترکیبات یکسانی دارند، ولی حالتهای متفاوت ماگمای سیلیکات در آزمایشها، خواص فیزیکی متفاوتی را تحت دما و فشار بالا نشان می دهد.
جالب تر اینکه، در آزمایشهای تحت دما و فشار بالا، حالتهای متفاوت مایع ماگمای سیلیکات (هرچند دارای ترکیبات یکسانی هستند) خواص فیزیکی متفاوتی از خود نشان می دهند. به دلیل چگالی های گوناگون حالتهای متفاوت، مایع تمایل به جدا شدن دارد. (مانند آب و روغن)
این یافته ها، کمک به درک بهتری از لایه های درونی سیارات فراخورشیدی زمین مانند (خواه بسیار بزرگتر از زمین یا سیاراتی به اندازه زمین یا مریخ) خواهد کرد.
ترجمه شده از: univrsetoday
تصویر

  امتیاز: 0.00