منو
 صفحه های تصادفی
نفت در علوم مختلف زمین شناسی
قطبش
سنگهای آهکی
موقعیت جغرافیایی ایران
Rhodium
توریانیت
اتاق بازرگانی بین المللی
طاووس «صورت فلکی»
زمینه‌ها و علل آغاز نهضت مشروطه
تبدیلهای موبیوس
 کاربر Online
1293 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 02 اسفند 1390 [13:59 ]
  تنبلی چشم چیست؟
 

تنبلی چشم چیست؟

تصویر

تنبلی چشم معمولا در یک چشم دیده می شود و بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم، انحراف چشم (لوچی)، و یا عدم شفافیت در بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، و یا افتادگی پلک) رخ می دهد.

بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند.
تنبلی چشم معمولاً در کودکان زیر 6 سال ایجاد می شود.

هنگامی که تنبلی چشم ناشی از عیوب انکساری باشد تشخیص آن مشکل است زیرا کودکان به راحتی توسط چشم دیگر می بینند و کمبود دید در چشم بیمار را جبران می کنند.

درمان تنبلی چشم
درمان تنبلی چشم معمولاً بصورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به دیدن با چشم تنبل است. این درمان ممکن است هفته ها و یا حتی ماه ها طول بکشد، البته چشم سالم باید به تناوب باز شود.

در مواردی که تنبلی ناشی از عیوب انکساری است تجویز عینک یا لنز سبب وضوح تصویر در چشم معیوب و درمان تنبلی خواهد شد. مواردی نیز که تنبلی ناشی از انحراف چشم است با جراحی و اصلاح انحراف قابل درمان است.

سن درمان تنبلی چشم 8 تا 10 سالگی است و بعد از این سنین درمان بسیار بعید است.

برای جلوگیری از تنبلی چشم، کودک باید بعد از تولد توسط متخصص کودکان و در 3 تا 4 ماهگی و 2 تا 3 سالگی توسط چشم پزشک معاینه شود.

  امتیاز: 0.00