منو
 کاربر Online
861 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 02 اسفند 1390 [07:11 ]
  ماموریت GALEX به پایان می رسد
 

سفینه GALEX به نقشه برداری در نور فرابنفش آسمان کمک کرد. نتیجه این نقشه برداری، کمک به اثبات ماهیت انرژی تاریک بود و اکنون این ماموریت به پایان رسیده است. GALEX (Galaxy Evolution Explorer = جستجوگر تحول کهکشان) در 7 فوریه 2012 پس از تقریبا 9 سال کار در وضعیت stand by قرار گرفت و امسال به ماموریت خود پایان خواهد داد. به کمک داده های GALEX دانشمندان موفق شدند کاتالوگ میلیونها کهکشان که در محدوده 10 میلیارد سال زمان کیهانی گسترده اند را تهیه کنند.
GALEX در آپریل 2003 پرتاب شد. در پاییز 2007 ماموریت اولیه خود را کامل کرد ولی با سرشماری ستارگان و کهکشانها همچنان به کار خود ادامه داد.
از دیگر نکات برجسته این ماموریت می توان به کشف دم دنباله مانند در پشت یک ستاره با سرعت زیاد، کشف حلقه هایی از ستارگان جوان به دور کهکشان های پیر، جستجو برای کهکشان های نوجوان (که به این ترتیب به مسئله چگونگی تحول کهکشان ها کمک می کند)، و جمع آوری داده از سیاهچاله ای در حال بلعیدن یک ستاره اشاره کرد.
این ماموریت بخشی از برنامه جستجوی ناسا بوده و توسط آزمایشگاه نیروی محرکه جت (Jet Propulsion Laboratory) ساخته و مدیریت شد. دانشمندان از سراسر جهان در بررسی های GALEX شرکت کردند.
ترجمه شده از سایت: NASAتصویر

  امتیاز: 0.00