منو
 کاربر Online
548 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 25 بهمن 1390 [10:00 ]
  آزمایشی ساده
 

از رساناها تا عایق های الکتریکی با یک آزمایش ساده

بار الکتریکی در بعضی مواد به راحتی از ناحیه‌ای به ناحیه‌ی دیگر ماده حرکت می‌‌کند، در حالی که در مواد دیگر نمی‌تواند. برای مثال شکل الف یک سیم مسی را نشان می‌دهد که توسط یک نخ نایلونی نگه داشته شده است. فرض کنید یک میله‌ی پلاستیکی باردار را به یک سر سیم تماس داده و سر دیگر آن را به یک گوی فلزی که در آغاز بدون بار است متصل کنیم؛ سپس میله‌ی باردار و سیم را دور کنیم. هنگامی که جسم باردار دیگری را نزدیک گوی بیاوریم (شکل‌های ب و پ) گوی دفع یا جذب می‌شود که نشان‌دهنده‌‌ی آن است که گوی بار الکتریکی پیدا کرده است. بار الکتریکی از درون سیم مسی بین گوی و سطح میله‌ی پلاستیکی انتقال یافته است.

سیم مسی رسانای الکتریسیته نامیده می‌شود. اگر این آزمایش را به‌جای سیم با استفاده از یک نوار لاستیکی یا نخ نایلونی تکرار کنیم درمی‌یابیم که هیچ باری به گوی منتقل نمی‌شود. این مواد را عایق (یا نارسانا) می‌نامند. حرکت بار درون رساناها به سهولت امکان‌پذیر است، در حالی که در عایق‌ها چنین نیست. (نخ‌های نایلونی نگه‌دارنده که در شکل نشان داده شده‌اند عایق‌اند که از خروج بار از گوی فلزی و سیم مسی جلوگیری می‌کنند.)

تصویر

  امتیاز: 0.00