منو
 صفحه های تصادفی
بافت شناسی
سارویه
پادشاه خاتون
حضرت داود علیه السلام
ساختار و نمادهای دولت الکترونیکی
چرا دو چشم داریم؟
توده‌های هوا
جوشکاری فولادهای زنگ نزن با برق
رشته ها و اصناف
ویژگی های امامان « ع » در هنگام ولادت
 کاربر Online
1024 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 24 بهمن 1390 [10:10 ]
  مقدارقابل توجهی آب منجمد در اعماق سیاره سرخ یافت شد
 

بر اساس اطلاعات قبلی، بسیاری از دانشمندان ستاره شناس پیش بینی کرده بودند که در جایی غیر از قطب های مریخ نمی توان به منبعی از آب دست یافت. اما اکنون طبق آخرین تحقیقات، خارج از مناطق قطبی نیز می توان به آب فراوانی دست یافت. این مطلب، هم امکان حیات و هم امکان سوخت را می تواند فراهم می کند و دسترسی به اکتشافات بعدی را ممکن می سازد و اگر این منابع آبی نزدیک به استوا باشند امکان دسترسی به آنها راحت تر خواهد بود. در 7 سال اخیر فضاپیماها و کاووشگران بسیاری، شواهدی مبنی بر وجود آب، چه در سطح مریخ و چه در لایه های نزدیک به سطح را در اختیار ستاره شناسان قرار داده اند. اطلاعاتی که از طریق رادارها فرستاده می شوند، نشان می دهند که در قطبها مقدار عظیمی آب وجود دارد و تصاویر دره ها و رودهای سطح مریخ نیز، نشان دهنده ی جاری بودن آب در گذشته در سطح مریخ است. اما اکنون تیمی از دانشمندان به رهبری دکتر ویلیام فلدمن از اعضا موسسه ستاره شناسان از آریزونا برخی از اطلاعات به دست آمده از مریخ را مورد بررسی قرار دادند.
دکتر فلدمن و تیمش اطلاعات را استفاده کردند تا میزان آب موجود در مناطق غیر قطبی را تخمین بزنند. جاییکه انتظاری نمی رفت به آب دست پیدا کرد. آنها از MONS که وسیله ای است برای شمارش نوترون های مریخی، در مدار مریخ استفاده کردند. این نوترون ها به شدت به حضور هیدروژن حتی در اعماق مریخ حساس هستند. با استفاده از رابطه ی بین سطح مریخ و تعداد هیدروژن های موجود در مولکول های آب می توان میزان وجود آب، چه به صورت مایع و چه منجمد را تخمین زد. با استفاده از این روش دکتر فلدمن و همکارانش، نقشه ای وسیع از ذخایر زیر زمینی آب در مریخ را فراهم کردند. آخرین تحقیقات و برآورد ها نشان می دهد که سیاره ی سرخ، میزان قابل توجهی آب در اعماق مناطق غیر قطبی خود پنهان کرده است.
ترجمه از سایت: universetoday

  امتیاز: 0.00