منو
 کاربر Online
570 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 18 دی 1390 [11:33 ]
  فضاپیمای دوقلوی Grail ناسا در مدار ماه، دوباره به هم پیوستند
 

در نخستین روز از سال نو (2012) GRAIL B در ساعت 2:43 بعد از ظهر PST (EST PM 5:43) به مدار ماه رسید. روز قبل یعنی 31 دسامبر 2011، GRAIL A با موفقیت در مدار قرار گرفت. فضاپیما در مداری بیضوی نزدیک قطب با دوره گردش تقریبی 11.5 ساعت قرار داده شد. در طول هفته های آینده تیم Grail دوره گردش این فضاپیما را به 2 ساعت کاهش خواهند.
در طول ماموریت Grain دو فضاپیما، سیگنال های رادیویی را مخابره می کنند که به طور دقیق فاصله آن ها از یکدیگر مشخص می شود. آنها از فراز نقاطی عبور می کنند که گرانش بیشتر یا کمتری دارند و این اختلاف گرانش به موجب عوارض مرئی چون کوه ها و دره ها و جرمی که زیر سطح ماه مخفی شده است ایجاد می شود و باعث می شود فاصله میان این دو فضاپیما اندکی تغییر کند. دانشمندان این اطلاعات را به نقشه ای با کیفیت بالا از میدان گرانشی ماه تبدیل می کنند. داده ها به دانشمندان اجازه خواهد داد تا بفهمند در زیر سطح ماه چه می گذرد. این اطلاعات، دانش ما از اینکه چگونه زمین و همسایگان سنگی اش در محدوده درونی منظومه خورشیدی به صورت جهان های گوناگونی که امروزه می بینیم توسعه پیدا کرده اند را افزایش می دهد.
منبع: NASAتصویر

  امتیاز: 0.00