منو
 کاربر Online
1872 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 13 دی 1390 [05:48 ]
  رعایت نکاتی برای بلند قد شدن
 

رعایت نكاتی برای بلند قد شدن

تصویر

۵۳ تا۵۴ درصد از كودكان و نوجوانان ایرانی دارای كوتاهی قامتند كه علت اصلی آن را رژیم غذایی نامناسب می‌دانند.

رعایت نكات زیر در رسیدن شما به قامتی بلندتر بسیار مفید و كمك‌كننده‌اند:
۱) سعی كنید یك محیط پر از آرامش فراهم آورید و از ایجاد هرگونه استرس جلوگیری كنید.
تحقیقات نشان داده‌اند كه یك زندگی خانوادگی پر از استرس، جر و بحث‌های خانوادگی می‌توانند تولید هورمون رشد در كودك را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب كوتاهی قد شوند. دیده شده است كه در این موارد كوتاهی قد با كاهشی در میزان هوش و یادگیری كودك نیز همراه است.

2) دریافت بیش از حد غذاهای حاوی كربوهیدرات مثل برنج، نان، سیب‌زمینی، ذرت و سایر غلات می‌توانند رشد قدی را كاهش دهند. كربوهیدرات‌ها كالری زیادی دارند ولی فاقد مواد مغذی اصلی تقویت كننده رشد هستند.

3) دریافت بیش از حد چربی به‌خصوص نوع اشباع شده آن نیز همانند كربوهیدرات می‌تواند موجب جلوگیری از رشد قدی كافی و مناسب شود. همچنین شیرینی‌ها نیز حاوی مقادیر زیادی از چربی‌های اشباع‌شده بوده و بهتر است كه مصرف آنها را محدود كنید. چربی‌های سفیدی كه روی گوشت قرمز وجود دارند نیز غالبا از نوع اشباع‌شده هستند و بهتر است سعی كنید تا این قسمت‌ها را قبل از مصرف جدا كنید.

4) خواب ناكافی و نامنظم نیز می‌تواند موجب كاهش رشد شود. در واقع هورمون رشد بیش از همه در حین خواب ترشح می‌شود، البته یك خواب منظم و راحت. منظور از خواب كافی افزایش‌دادن طول مدت خوابیدن نیست، زیرا خواب طولانی و مداوم موجب تنبلی و كم‌تحركی خواهد شد. داشتن وضعیت مناسب به‌ هنگام خوابیدن نیز اهمیت زیادی دارد. خوابیدن با یك وضعیت بدنی صحیح می‌تواند كمك كند تا ستون مهره‌ها در وضعیت صحیحی قرار گرفته و به افزایش قد كمك كند.

5) ورزش‌كردن سرعت رشد استخوانی را با افزایش میزان هورمون رشد زیاد می‌كند. البته توجه داشته باشید كه انجام ورز‌‌ش‌های سنگین نظیر وزنه ‌برداری و یا ورزش‌هایی كه در طی آنها ممكن است فشار زیادی بر استخوان‌ها وارد شود، می‌توانند با آسیب‌رسانی به صفحه رشد استخوانی رشد قدی را كاهش دهند.

  امتیاز: 0.00