منو
 صفحه های تصادفی
تاریخ ایرلند
سوره طه
آراء و افکار ارسطو
فلات قاره
اسید و باز سخت و نرم
فاضلاب صنعتی
تقطیر جزء به جزء
تفاوتهای فردی
مرزبان بن محمد
درس زبان خارجی3- فرانسه
 کاربر Online
931 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  سه شنبه 13 دی 1390 [05:43 ]
  مشکلات پزشکی که موجب کوتاهی قد می‌شوند.
 

مشکلات پزشکی که موجب کوتاهی قد می‌شوند.

مشکلات پزشکی که موجب کوتاهی قد می‌شوند:
یکی از مهم‌ترین آزمایش‌ها، انجام تست تعیین سن استخوانی است که با عکس‌برداری رادیوگرافیک از مچ دست چپ صورت می‌پذیرد. چنانچه سن استخوانی از سن واقعی کمتر باشد، احتمال ادامه رشد در آینده وجود خواهد داشت.

سایر آزمایش‌ها جهت ردکردن بیماری‌ها و یا مشکلات عمومی بدن انجام می‌شوند، ازجمله بررسی مشکلات تیروئیدی، هورمون رشد، تست خون کامل، آزمایش ادرار و یا گاهی انجام آزمایشات کروموزومی جهت بررسی ناهنجاری‌های خاص.

مهم‌ترین دلیلی که موجب می‌شود تا شما قد بلندی نداشته باشید، به مسائل خانوادگی و وراثت بر‌می‌گردد. چنانچه شما، والدین کوتاه قد داشته باشید، در این گونه موارد انجام آزمایش‌های بالینی ضروری نیستند ولی در صورت انجام، جواب طبیعی خواهند داشت.

یک علت جالب و شایع دیگر در کوتاهی قد، حالتی است به نام تاخیر سرشتی در رشد که بد نیست با آن آشنایی داشته باشید. کسانی که دارای تاخیر سرشتی در رشد هستند معمولاً قد کوتاهی داشته و رشد قدی کمی دارند. سن استخوانی در این افراد یک حالت تاخیر نسبت به سن واقعی را نشان می‌دهد که بیان‌کننده این موضوع است که هنوز جا برای رشدکردن دارد.

این افراد همچنین اغلب یک تاخیر در شروع بلوغ نیز دارند. اما تفاوت مهم آنها با افراد دیگر در این است که اگرچه در سنین کودکی قد کوتاهی دارند، ولی در زمانی که رشد قدی سایر کودکان متوقف شده است؛ رشد قدی آنها ادامه پیدا می‌کند و در نهایت به قد هدفشان می‌رسند.

وضعیتی دیگری، وضعیت هورمون رشد در کودکان است. هورمون رشد جهت رشد طبیعی بدن ضروری است. بچه‌هایی که دارای کمبود هورمون رشد هستند قد بسیار کوتاهی داشته و غالبا ظاهری جوان‌تر از سن واقعی‌شان دارند. به‌علاوه، این افراد ممکن است که کمی چاق بوده و نیز تاخیری در بلوغشان داشته باشند.

در صورت مشاهده حالات فوق، متخصص اطفال آزمایش‌های هورمونی لازم را جهت تشخیص انجام داده و در صورت اثبات بیماری، هورمون ‌درمانی را با تجویز هورمون رشد انجام خواهد داد.

  امتیاز: 0.00