منو
 صفحه های تصادفی
یمین الدوله
سازگاری اسلام با روح ایرانی
میکروبیولوژی
شمس الدین محمد بن غیاث الدین
شاتون
فیزیک نوین
استیلوپود
بخشش امام حسین علیه السلام به معلم فرزندش
اجسام کجا سنگین تر هستند
نعیم بن عجلان
 کاربر Online
2005 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 04 دی 1390 [11:09 ]
  کشف پالساری جوان
 

تصویر بالا ترکیبی از داده های به دست آمده از رصدخانه اشعه X چاندرای ناسا و ESA’s XMM_NEWTON است که برای کشف پالسار جوانی که در بقایای یک سوپرنوا (ابرنو اختر) در ابر ماژلانی کوچک (SMC) واقع شده به کار رفته است.
این نخستین باری است که یک پالسار (ستاره ای بسیار بسیار چگال که می چرخد) در بقایای یک سوپرنوا در SMC کشف شده است.
این پالسار که SPX 1062 نام دارد منبع سفید درخشانی است که در سمت راست تصویر در میان بخش آبی پراکنده که در پوسته ای قرمز رنگ قرار دارد واقع شده است. بخش آبی (تصویربرداری شده در محدوده اشعه ایکس) و بخش قرمز (تصویربرداری شده در محدوده اپتیکی) هر دو شواهدی بر بقایای سوپرنوا هستند که این پالسار را احاطه کرده اند. همچنین داده های اپتیکی منظره فوق العاده ای از شکل گیری گاز و غبار در محدوده شکل گیری ستاره را در سمت چپ تصویر نشان می دهند.
SPX1062 از این رو برای ستاره شناسان جالب است چرا که طبق داده های به دست آمده از چاندرا و XMM_NEWTON به طور غیر عادی آهسته می چرخد، در حدود 1 دور در هر 18 دقیقه. (در مقابل، برخی از پالسارها کشف شده اند که چندین بار در ثانیه می چرخند، مانند بیشتر آنهایی که به تازگی کشف شده اند).
دانشمندان عمر بقایای سوپرنوایی که SPX1062 را احاطه کرده است بین 10000 تا 40000 سال تخمین زده اند که از نظر نجومی بدین معناست که این پالسار بسیار جوان است (از آنجایی که احتمالا در همان انفجاری که بقایای سوپرنوا را به وجود آورده است شکل گرفته است. این فرض معمولی است که با سرعت و چرخش زیاد متولد شده باشد اما این موضوع که چرا سرعت آن تا این حد کم و انقدر سریع کاهش پیدا کرده معماست.
کار بر روی مدل های تئوری برای درک سیر تکاملی این جرم غیر عادی آغاز شده است.
منبع: NASA
تصویر

  امتیاز: 0.00