منو
 کاربر Online
749 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 04 دی 1390 [06:11 ]
  آشکار ساز نوترینوی زیر آبی تقریبا بزرگترین سازه ساخته شده تا کنون خواهد بود
 

تلسکوپ بسیار بزرگ KM3NeT پس از دیوار چین بزرگترین بنای ساخت دست بشر بوده اما این بنا 3200 فوت زیر آب است و برای شکار نوترینوهای فراری به کار خواهد رفت. (نوترینوها ذرات زیر اتمی هستند که با مواد معمولی واکنش نمی دهند و بار مغناطیسی هم ندارند).
KM3NeT ترکیبی از طول ماژولهای نگهدارنده کابل در انتهای بازوهای بلند خواهد بود. این ماژولها در بستر دریای مدیترانه به منظور تلاش برای آشکارسازی برخورد نوترینوهایی که از اعماق فضا به سمت ما حرکت می کنند قرار داده می شوند. اگر پژوهشگران بتوانند با موفقیت موقعیت نوترینوها را کشف کنند این موضوع در تشخیص جهت سرچشمه ای که نوترینوها از آن می آیند به آنها کمک خواهد کرد و این متقابلا به آنها اجازه می دهد تا منابع قوی تشعشع که در دوردست واقع شده اند (مانند کوازارها و انفجارات اشعه گاما) را مکان یابی و مشخص کنند. از آنجایی که در هنگام عبور نوترینوها در فواصل طولانی کیهانی چیزی مانع عبورشان نمی شود، تنها نوترینوها می توانند پس از چنین اتفاقاتی از چنین فواصل دور و درازی به سلامت عبور کنند.
ماژولهای اپتیکی که در طول KM3NeT پخش شده اند به دانشمندان اجازه می دهند تا بتوانند نوری که توسط میون ها (ذرات بنیادی) که در هنگام عبور نوترینو ها به کف دریا به وجود می آید را تشخیص دهند.
هزاران ماژول اپتیکی در کل این سازه وجود خواهد داشت. علاوه بر جستجوی نوترینوهایی که از زمین می گذرند، KM3NeT به منظور بررسی حضور نوترینوها به مرکز کهکشان هم نگاه خواهد کرد که این می تواند به اثبات وجود ماده تاریک کمک کند.
منبع: universetoday
تصویر

  امتیاز: 0.00