منو
 صفحه های تصادفی
نگرانی از مرگ
آب وارد هوا می شود
آکسینیت
عیوب انکساری
عقلانی بودن ایمان
ژیروسکوپ
پاسخ عالمانه حضرت کاظم علیه السلام در کودکی
شهر تئوتی هوارکان
مقالات جدید زمین شناسی
بحران های خارجی در عصر نادر
 کاربر Online
643 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 30 آذر 1390 [07:49 ]
  دوربین زیر میلیمتری جدید، بخش های تاریک جهان را روشن می کند
 

ستارگان و کهکشان های کم نوری که در آسمان می بینیم در محدوده مرئی از خود نور ساطع می کنند. اما کهکشان ها و بسیاری از اجرام دیگر، شامل مقدار زیادی غبار سرد هستند که نور مرئی را جذب می کنند و نواحی تاریک را به وجود می آورند.
دوربین زیرمیلیمتری (Submilimetre) جدید SCUBA_2 که روی تلسکوپ 15 متری جیمز کلارک مکسول (JCMT) در هاوایی نصب شده قادر به آشکارسازی نور با انرژی های کم است.
در انتهای بلندتر طیف الکترومغناطیس، تلسکوپهای فروسرخ و رادیوتلسکوپها، چندین دهه است که مورد استفاده قرار می گیرند. اما این فقط بخشی از کار است. در واقع گازهای سرد انرژی نور را جذب کرده و آن را در طول موجهای بلندتری در ناحیه زیرمیلیمتری دوباره پخش می کنند.
رصد آسمان در محدوده زیرمیلیمتری دشوار است زیرا برای تصویر برداری از بخش کوچکی از آسمان زمان زیادی مورد نیاز است. ولی در عین حال رصدها در این محدوده، ناشناخته های زیادی را آشکار کرده است.
تیمی از اخترشناسان به تازگی دوربین SCUBA_2 را توسعه داده اند که می تواند نواحی زیرمیلیمتری را با سرعت و دقت بیشتری کاوش کند. اما این دوربین وسیله حساسی است. پروفسور گری دویس درباره آن می گوید: `خود دستگاه باید بسیار سرد باشد. آشکارسازها باید تا دمای 0.1 درجه بالایی صفر مطلق( 273.05- درجه سلسیوس) سرد شوند، به این ترتیب بخشهای درونی SCUBA_2 سردتر از هر چیزی که تا کنون در جهان شناخته شده است خواهد بود.`
SCUBA_2 گام بزرگی در رصدهای نجومی به حساب آمده و برای مطالعه منظومه خورشیدی خودمان، گاز و غبار میان ستاره ای و کهکشان های دوردست مورد استفاده قرار می گیرد.
منبع:universetodayتصویر
The James Clerk Maxwell Telescope. Image credit: www.jach.hawaii.edu
تصویرتصویر

  امتیاز: 0.00