منو
 کاربر Online
1195 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 28 آذر 1390 [09:08 ]
  مصرف بي‌رويه استامينوفن و عوارض جانبی آن
 

مصرف بي‌رويه استامينوفن و عوارض جانبی آن

به خانواده‌ها توصيه می شود كه نسبت به داروهاي مصرفي بويژه مسكن‌ها حساسيت بيشتري داشته باشند؛ چرا كه داروهاي مسكن به صورت بالقوه مي‌توانند خاصيت وابستگي و اعتياد به آن دارو را به دنبال داشته باشند.

عليرغم عوارض مصرف خودسرانه داروهاي مسكن، اغلب ديدگاه عموم جامعه نسبت به استامينوفن، يك داروي مسكن ساده، بي‌خطر، ضد تب و ضد درد است. از آنجا كه افراد نسبت به اين دارو احساس خطر نمي‌كنند با احساس كوچك‌ترين درد به مصرف استامينوفن اقدام مي‌كنند.
اين درحالي است كه عليرغم آن كه استامينوفن دارويي كم خطر به نظر مي‌رسد اما از شايع‌ترين داروهايي است كه در موارد مسموميت مي‌تواند نارسايي كبد و حتي پيوند كبد و در نهايت مرگ فرد را به دنبال داشته باشد.

عوارضی چون زردی پوست یا چشمها، اسهال، بی‌اشتهایی، تهوع، یا استفراغ ، دردمعده ، درد، تورم یا حساسیت در بالای شکم، زخمهای دهانی، یا تب یا گلودردی که پیش از درمان وجود نداشته را نشان دهد.

مصرف خودسرانه و طولاني مدت (بيش از ده روز) استامينوفن علاوه بر عوارض بالاي كبدي، عوارض كليوي را نيز به دنبال دارد. از طرف ديگر مصرف مسكن‌ها از جمله استامينوفن ممكن است به صورت موقت درد را تسكين دهد اما علت درد همچنان باقي است و سير پيشرفت بيماري ادامه دارد.

مصرف خودسرانه استامينوفن که داراي تركيبات كدئين است و از آنجا كه كدئين خود ماده‌اي مخدر است، مصرف طولاني مدت آن مي‌تواند علاوه بر عوارض ناشي از دارو، وابستگي به اين دارو را نيز در پي داشته باشد.

ترکیب استامینوفن کدئین برای کاهش دردهای خفیف تا شدید به کار می‌رود. کدئین یک ماده مخدر است که برای تخفیف درد بر روی سیستم اعصاب مرکزی (مغز و طناب نخاعی) اثر کرده درد را کاهش می‌دهد.

تذکرات مهم در هنگام مصرف دارو:
فقط‌ به‌ مقدار توصیه‌ شده‌ توسط‌ پزشکتان‌ استامینوفن‌ مصرف‌ کنید.
استامینوفن‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌ ، دور از حرارت ‌، نور مستقیم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگاه‌ دارید .
استامینوفن‌ تاریخ‌ گذشته‌ را دور بریزید.
برای جلوگیری از ناراحتی معده استامینوفن کدئین را با غذا یا شیر مصرف کنید. در صورتی که این دارو را در آغاز درد مصرف شود بهتر و سریع‌تر عمل می‌کند پس منتظر نمانید مدتی از شروع درد بگذرد و شدیدتر شود.

اگر این دارو را به صورت یک برنامه منظم و نسخه تجویز شده پزشک مصرف می‌کنید، سر ساعت توصیه شده و مقدار لازم دریافت نمایید البته گاهی به زمان مصرف قرص بعدی نزدیک می‌شوید. در این شرایط هرگز دو برابر (دو قرص استامینوفن) نخورید.

اثرات جانبی:
اثرات ناشی از مصرف استامینوفن کدئین شامل یبوست، سرگیجه، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، برافروختگی، سبکی سر، کاهش اشتها، تهوع است.این اثرات جانبی پس از سازگاری بدن با دارو از بین می‌روند.

در صورت یبوست باید مواد فیبری بیشتری (میوه تازه و سبزیجات، سالاد، نان سبوس‌دار) مصرف کرد.
ورزش و نوشیدن آب بیشتر هم به رفع این مشکل کمک می‌کند.

برای رفع خشکی دهان، آدامس بدون قند بجوید.

در صورت خواب آلودگی یا سبک‌سری، مدتی نشسته یا دراز بکشید. به هنگام بلند شدن آرام برخیزید و مراقب پله‌ها نیز باشید.
در صورتی که داروهای دیگری مصرف می‌کنید حتما پزشک خود را مطلع سازید.

  امتیاز: 0.00