منو
 کاربر Online
601 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 05 آذر 1390 [15:05 ]
  سینوس چیست ؟
 

سینوس چیست ؟

كلمه سینوس به معنی حفره می باشد . سینوسها، حفراتی هستند كه درون استخوان جمجمه واطراف بینی قرار گرفته اند.

این حفرات پر از هوا بوده و در كف مغز وقسمت داخل ، پشت و زیر چشم قرار می گیرند. همین مسئله باعث می شود كه بیماریهای سینوس در صورت عدم درمان مناسب ، به مغز یا چشم گسترش یابند .
سینوس فكی در زیر چشم ، سینوس پیشانی در ناحیه پیشانی در بالای چشم ، سینوس اتموئید بین چشم و بینی و سینوس اسفنوئید در قسمت انتهایی بینی و در قسمت پشتی چشم قرار دارد .حفرات سینوس بوسیله سوراخهای ریز به حفره بینی وصل هستند .

ترشحات سینوس از طریق این منافذ به درون بینی تخلیه می شود. اندازه این سوراخها می تواند موجب اشكال در تخلیه ترشحات سینوس و ایجاد بیماری گردد. درون فضای سینوس پوشیده از سطح مخاطی است .
سطح مخاطی از سلولهایی پوشیده شده است این سلولها ترشحات آبكی ترشح می كنند . سطح سلولها پوشیده از رشته های ظریفی به نام مژك است .وظیفه مژكها اینست كه باحركت مرتب و منظم خود ترشحات داخل سینوس را به سمت بینی حركت دهند .

هدف از وجود مژكهاواین ترشحات در آفرینش سینوس این بوده كه مواد خارجی ، گردوغبار، میكروبها و ذرات ریز دیگر در این ترشحات چسبناك گیر افتاده و با حركت مژكها از داخل سینوس بیرون رانده شوند و این یك سازوكار دفاعی موثر برای حفاظت از سلامت سینوس است .بسیاری از مواد شیمیایی و مواد آلوده كننده هوا مثل دود سیگار باعث اختلال این مژكهاو ایجاد مشكل برای عملكرد مژكها می شوند. این مواد سبب تجمع ترشحات در سینوس و زمینه ساز عفونت آن می شوند .

ترشحات سینوس از طریق منافذ آن وارد بینی شده و از آن بتدریج به قسمت انتهایی حفره منتقل و به آرامی بلعیده می شود.

  امتیاز: 0.00