منو
 کاربر Online
761 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 02 آذر 1390 [07:43 ]
  پیش گیری از پوسیدگی دندان
 

پیش گیری از پوسیدگی دندان

با توجه به اینکه ارزش پیشگیری بالا است و هزینه ی روش های پیش گیری، یک دهم هزینه ی درمان است.

- استفاده از دهان شویه های فلوراید چه در مدرسه و چه در خانه و فلورایدتراپی در مطب دندان پزشکی هر دو در کنار هم بیش ترین فایده را خواهند رساند.

- غیر از استفاده از مواد مختلف حاوی فلوراید در خانه و در مطب، یکی دیگر از راه های پیش گیری از پوسیدگی، گذاشتن موادی به نام فیشور سیلنت یا شیار پوش بر روی دندان ها توسط دندان پزشک می باشد.

به محض رویش دندانهای دائمی آسیا بایستی شیارهایشان سیل شود . اولین زمان برای این کار حدود 6 تا 7 سالگی زمان رویش اولین دندانهای آسیای دائمی است و پس از آن حد فاصل سن 11 تا 14 سال وقتی که بقیه دندانها آسیای دائمی رویش می یابند .

مواد شیار پوش، شیارهای موجود روی سطوح جونده دندان های آسیا را می پوشاند. این شیارها به دلیل این که بسیار باریک هستند و موهای مسواک به عمق آن ها نفوذ نمی کند محل خوبی برای تجمع مواد غذایی و میکروب های پوسیدگی زا بوده و لذا بسیار مستعد پوسیدگی هستند.

شیار پوش ها با پر کردن و پوشاندن این شیارها از نفوذ میکروب ها و مواد غذایی و تجمع آن ها جلوگیری کرده و به این ترتیب از ایجاد پوسیدگی در سطوح جونده دندان ها جلوگیری می کند.

شیار پوش ها فقط روی سطوح جونده دندان های آسیا گذاشته می شوند، البته باید این دندان ها سالم باشند و شیارهای عمیقی داشته باشند و دارای هیچ پوسیدگی نباشند.

از آنجا که برای انجام این کار (گذاشتن شیار پوش) نیاز به تراش دندان و تزریق ماده بی حسی نیست، لذا این کار به راحتی در کودکان و نوجوانان قابل اجرا می باشد.

بدون شک این درمان و پیشگیری جایگزین بهداشت دهان و دندان نمیشود . با رعایت بهداشت و انجام فیشور سیلانت دندان کودکان آمار پوسیدگی در آنها به میزان زیادی کاهش خواهد داشت

  امتیاز: 0.00