منو
 صفحه های تصادفی
گزارش 840623 گروه فن آوری
موهومات مسحیت و خلاء فکری در غرب
سیلویت
جووانی دومینکو کاسینی
جداسازی و خالص سازی مواد با لیزر
گلومرولونفریت
بحث:راه شناخت ندای آسمانی
از زبان یکی از کنیزان امام سجاد علیه السلام
عزاداری کاروان اسیران حسینی در مدینه
تورمالین
 کاربر Online
352 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 30 آبان 1390 [12:21 ]
  منابع انرژی تجدیدپذیر و انرژی خورشیدی
 

منابع انرژی تجدیدپذیر و انرژی خورشیدی

با مصرف تدریجی و رو به افزایش سوخت های فسیلی، و در نهایت تمام شدن این سوخت ها ، باید به دنبال منابع انرژی باشیم که تمام نشدنی باشند.این گونه منابع انرژی را، تجدیدپذیر می نامند، یعنی با همان آهنگی که مصرف می شوند، تولید می گردند.

انرژی خورشیدی ، انرژی باد ، انرژی امواج دریا ، انرژی هیدروالکتریک ( برق آبی ) ، انرژی گرما زمینی و سوخت های گیاهی (بیومس ) از جمله منابع انرژی تجدیدپذیر هستند که معمولا الودگی به وجود نمی آورند.

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی یک منبع پایان ناپذیر انرژی است؛ مادام که خورشید وجود دارد این انرژی نیز دست یافتنی است. به همین دلیل استکه انرژی خورشیدی می تواند جاینشین بسیار خوبی برای سوخت های فسیلی، که فراوانی محدودی دارند، باشد.

اندازه گیری های انجام شده توسط فضا پیما های خارج از جو زمین، توان تابش خورشید را بهازای هر مترمربع حدود J/s 1360 براورد کرده اند.یعنی در هر ثانیه به سطحی برابر متر مربع بیرون جو زمین، انرژی برابر J1360 می رسد.

با توجه به این مقدار ، با یک محاسبه ساده می توان نشان داد میانگین انرژی که در هر شبانه روز (24 ساعت ) سطحی به مساحت یک مترمربع از زمین دریافت می کند، تقریبا برابر 4/14 مگا ژول یا 4 KWh (بخوانید کیلووات ساعت ) است.

  امتیاز: 0.00