منو
 کاربر Online
1128 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 20 آبان 1390 [13:45 ]
  تاریکی و کاهش ابتلا به سرطان
 

تاریکی و کاهش ابتلا به سرطان

با کوتاه تر شدن ساعت های روز در فصل سرما بعضی افراد دچار اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی می شوند. نتایج بررسی ها نشان می دهد تعداد زیادی از مردم از نظر روحی تحت تأثیر سرما و صبح های تاریک زمستان قرار می گیرند. تاریکی می تواند مفید باشد. استفاده بیش از حد از نورهای مصنوعی در منزل و محل کار تأثیر منفی روی بدن و ذهن ما دارد.
به گفته متخصصان هر انسان به تاریکی نیاز دارد .

خطر بروز سرطان کاهش می یابد:
قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور به هنگام شب ، قدرت مقاومت بدن به بیماری ها را کاهش می دهد. نور مصنوعی در تولید هورمون های تاریکی به نام ملاتونین که به طور طبیعی بدن را در برابر سرطان محافظت می کند تداخل ایجاد می کند. ملاتونین، نوعی هورمون است که در واکنش به تاریکی تولید می شود.

این هورمون که آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود، مانع از رشد برخی انواع سلول های سرطانی می شود. ملاتونین نوعی سلول های گلبول های سفید را که به تومورها حمله می کند، تحریک می کند. نتایج تحقیقات نشان می دهد در کشورهایی که بالاترین میزان استفاده از چراغ خیابان را دارند، سرطان پروستات شیوع بیشتری دارد. مصرف بیش از حد از نور مصنوعی نه تنها تولید ملاتونین را کاهش می دهد بلکه سیستم ایمنی بدن را تضعیف و در ساعت بیولوژیکی بدن اختلال ایجاد می کند و در نتیجه قدرت دفاعی طبیعی کاهش می یابد.

از پوست در برابر آسیب های نور خورشید محافظت می کند:
قرار گرفتن در معرض نور ماورای بنفش با آسیب های پوستی دراز مدت ارتباط دارد، باعث پیری پوست و سرطان می شود.

تقویت روحیه:
با کم شدن مدت روشنایی روز، برخی افراد دچار افسردگی می شوند. از طرفی به دلیل سرمای هوا، افراد ترجیح می دهند در منزل بمانند و تا دیروقت تلویزیون تماشا می کنند؛ نوری که از صفحه تلویزیون منتشر می شود در بروز افسردگی موثر است. و روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد؛

نتایج بررسی ها نشان می دهد نور چه طبیعی و چه مصنوعی مانع از یک خواب خوب می شود. بررسی وضعیت کارمندان شیفت شب نشان داد افرادی که در اتاق های تاریک می خوابند نسبت به بقیه نشاط بیشتری دارند. به هنگام خواب مغز تجربیات آن روز را به حافظه می سپارد و توانایی یادگیری را بهبود می بخشد، در حالی که بدن سلول های جدید را جایگزین سلول های قدیمی می کند.
شکی در این نیست که تاریکی خواب نشاط آوری ایجاد می کند، بنابراین قبل از خواب از تاریک و آرام بودن اتاق خواب مطمئن شوید.

رژیم غذایی فرد را بهبود می بخشد:
افرادی که هنگام شب بیش از حد در معرض نور قرار می گیرند با مشکل اضافه وزن مواجه هستند زیرا نور نشانه این است که بدن به بیداری و غذا نیاز دارد و ایجاد اختلال در ریتم طبیعی بدن باعث خوردن غذای بیشتر در ساعت خواب خواهد شد.

  امتیاز: 0.00