منو
 کاربر Online
1213 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 20 آبان 1390 [13:39 ]
  مصرف بي‌رويه استامينوفن
 

مصرف بي‌رويه استامينوفن

محققان به خانواده‌ها توصيه می کنند كه نسبت به داروهاي مصرفي بويژه مسكن‌ها حساسيت بيشتري داشته باشند؛ چرا كه داروهاي مسكن به صورت بالقوه مي‌توانند خاصيت وابستگي و اعتياد به آن دارو را به دنبال داشته باشند.

عليرغم عوارض مصرف خودسرانه داروهاي مسكن، اغلب ديدگاه عموم جامعه نسبت به استامينوفن، يك داروي مسكن ساده، بي‌خطر، ضد تب و ضد درد است. از آنجا كه افراد نسبت به اين دارو احساس خطر نمي‌كنند با احساس كوچك‌ترين درد به مصرف استامينوفن اقدام مي‌كنند.

اين درحالي است كه عليرغم آن كه استامينوفن دارويي كم خطر به نظر مي‌رسد اما از شايع‌ترين داروهايي است كه در موارد مسموميت مي‌تواند نارسايي كبد و حتي پيوند كبد و در نهايت مرگ فرد را به دنبال داشته باشد.

عوارضی چون زردی پوست یا چشمها، اسهال، بی‌اشتهایی، تهوع، یا استفراغ ، دردمعده ، درد، تورم یا حساسیت در بالای شکم، زخمهای دهانی، یا تب یا گلودردی که پیش از درمان وجود نداشته را نشان دهد.

مصرف خودسرانه و طولاني مدت (بيش از ده روز) استامينوفن علاوه بر عوارض بالاي كبدي، عوارض كليوي را نيز به دنبال دارد. از طرف ديگر مصرف مسكن‌ها از جمله استامينوفن ممكن است به صورت موقت درد را تسكين دهد اما علت درد همچنان باقي است و سير پيشرفت بيماري ادامه دارد.

مصرف خودسرانه استامينوفن که داراي تركيبات كدئين است و از آنجا كه كدئين خود ماده‌اي مخدر است، مصرف طولاني مدت آن مي‌تواند علاوه بر عوارض ناشي از دارو، وابستگي به اين دارو را نيز در پي داشته باشد.

  امتیاز: 0.00