منو
 کاربر Online
1156 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  چهارشنبه 18 آبان 1390 [13:57 ]
  خوابیدن با دهان باز یکی از علائم پلیپ بینی
 

خوابیدن با دهان باز یکی از علائم پلیپ بینی

خوابیدن با دهان باز می‌تواند یكی از علل بسته بودن بینی به علت‌های حساسیت پلیپ بینی، انحراف و در بچه‌ها لوزه سوم باشد.
پلیپ بینی معمولاً به علت ایجاد نسج اضافه‌ای در داخل بینی تشكیل می‌شود كه معمولاً به علت حساسیت، ثانویه‌ است و افرادی كه دچار حساسیت شدید بینی هستند و آن را درمان نمی‌كنند به این عارضه مبتلا می‌شوند.

مهمترین علامت پلیپ بینی گرفتگی بینی است كه معمولاً یك طرفه یا دو طرفه است اما بیشتر اوقات دو طرفه است و گاهی كوچك و گاهی بزرگ می‌شود. لذا هر چه اندازه آن بزرگتر باشد گرفتگی بینی بیشتر خواهد شد.

مهمترین عارضه‌ای كه پلیپ بینی ایجاد می‌كند سینوزیت است چرا كه این عارضه موجب می‌شود راه‌های خروجی سینوس‌ها بسته شود و عفونت در سینوس‌ها ایجاد شود.

اولین راه درمان پلیپ بینی جلوگیری از برخورد با مواد‌ حساسیت‌زا است مثلاً فردی كه حساسیت بهاره دارد باید به نوعی از ورود در محیطی كه گرده گیاهان وجود دارد خودداری كنند.

درمان پلیپ‌های بینی به دو دسته طبی و جراحی تقسیم می‌شوند كه ابتدا درمان طبی خواهد بود و به كمك داروهای آنتی‌ هیستامین و اسپری‌های درمانی حساسیت بیمار كنترل می‌شود. اما اگر فرد به درمان جواب ندهد درمان جراحی كه امروزه به كمك آندوسكوپی انجام می‌شود صورت می‌گیرد كه به كمك آن پلیپ را بر می‌دارد.

عمل جراحی بینی برای درمان این عارضه آخر راه نیست و نباید مبتلایان فكر كنند كه پلیپ آنها درمان شده است زیرا اگر مراقبت‌های پس از عمل را رعایت نكنند در بیش از 50 تا 70 درصد موارد پلیپ عود می‌كند.

لذا برای جلوگیری از عود آن باید درمان‌های ضد حساسیت را پس از عمل ادامه داد و مرتبا شست‌وشوی بینی داشت. همچنین اسپری‌های لازم را مصرف كنند تا رشد پلیپ را متوقف كند.

با وجود همه این درمان‌ها 10 تا 15 درصد بیماران دچار عود پلیپ می‌شوند و بسیاری از بیماران انحراف تیغه بینی را با پلیپ بینی اشتباه می‌گیرند در حالی كه در انحراف بینی تیغه بینی كج شده و یك طرف راه بینی را می‌بندد كه به جزء درمان جراحی هم راه دیگری ندارد.

افرادی كه انحراف بینی دارند و بینی آنها به سمت مثلاً چپ كج شده است همیشه سمت چپ بینی آنها گرفته است اما كسانی كه پلیپ بینی دارند گاهی سمت چپ، گاهی سمت راست و گاهی هر دو طرف بینی‌شان بسته می‌شود.

خوابیدن با دهان باز می‌تواند یكی از علل بسته بودن بینی به علت‌های حساسیت پلیپ، انحراف و در بچه‌ها لوزه سوم باشد.

  امتیاز: 0.00