منو
 کاربر Online
856 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 13 آبان 1390 [12:41 ]
  کاربردهای مهم و هیجان‌انگیز ابررساناها
 

کاربردهای مهم و هیجان‌انگیز ابررساناها

بسیاری از کاربردهای مهم و هیجان‌انگیز ابررساناها در حال گسترش‌ا‌ند. آهنربا‌های الکتریکی ابررسانایی چندین سال است که در آزمایشگاه‌های پژوهشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزیت آن‌ها در مقایسه با آهنربا‌های الکتریکی معمولی در کارایی بیش‌تر، حجم کم‌تر و بزرگی میدان بیش‌تر است. وقتی جریان در پیچه‌ی یک آهنربای الکتریکی ابررسانا برقرار شد، به هیچ توان ورودی اضافی نیاز نیست زیرا هیچ اتلاف انرژی مقاومتی وجود ندارد. پیچه‌ها را نیز می‌توان بسیار فشرده‌تر ساخت زیرا به وجود راه‌هایی برای گردش شاره‌های سرد کننده نیازی نیست.

آهنرباها‌ی ابررسانا به طور معمول میدان‌های ‌پایایی از مرتبه‌ی10 تسلا به دست می‌آورند، که از بیشینه‌ی میدان‌های قابل دسترس با آهنربا‌ها‌ی الکتریکی معمول بسیار بیش‌تر است.

ابررساناها برای انتقال توان الکتریکی به فاصله‌های دور و وسایل تبدیل انرژی از جمله مولدها، موتورها و مبدل‌ها جذابیت زیادی دارند. اندازه‌گیری‌های بسیار حساس میدان‌های مغناطیسی را می‌توان به کمک وسایل تداخل کوانتومی ابررسانایی (SQUID ها) که می‌توانند تغییرات در شار مغناطیسی کم‌تر از10 به توان منفی 14 وبر را آشکار کنند انجام داد، این وسایل در پزشکی، زمین‌شنا‌سی و سایر زمینه‌ها کاربرد دارند. از سال کشف ابررساناهای دما بالا در سال 1987 تعداد استفاده‌های بالقوه‌ی ابررسانا به شدت افزایش یافته است.

دماهای بحرانی این مواد در بالای دمای نیتروژن مایع قرار دارند (حدود77 کلوین ) و بنابراین دسترسی به آن‌ها آسان است. گسترش و کاربردهای عملی دانش ابررسانا نویدبخش دوره‌ی‌ هیجان‌انگیزی در فناوری معاصر است.

  امتیاز: 0.00